Po tom čo v minulých rokoch z úsporných dôvodov mesto zrušilo silvestrovské oslavy aj s ohňostrojom a presunulo ich na popoudnie prvého januárového dňa, sa teraz samospráva k polnočnému ohňostroju vracia.

novorocny ohnostrojNovoročný ohňostroj, ktorý sa posledné tri roky konal vždy 1. januára popoludní, sa stretol s veľkou odozvou Banskobystričanov. V tejto nedávno započatej tradícii bude mesto pokračovať aj v roku 2016. Zároveň však toto podujatie doplní kultúrny program.

Prvého januára už od 16-tej hodiny na Námestí SNP vystúpi vokálna skupina Fragile. Ohňostroj s hudobným sprievodom sa začne približne o 16.45 h a potrvá približne desať minút.

Mesto Banská Bystrica ale po niekoľkých rokoch opäť uhradí aj polnočný ohňostroj na privítanie nového roka, aby vyhovelo všetkým. Zrušenie polnočných osláv a oficiálneho ohňostroja malo totiž mnohých kritikov.

„Odpálený bude z miesta, ktoré bolo odborníkmi na zábavnú pyrotechniku vyhodnotené ako najviditeľnejšia lokalita, z Graniara. Inštalovať sa bude v dostatočnej vzdialenosti od obytných domov. Špecifický bude rôznymi výškovými pyrotechnickými efektmi tak, aby ho videli všetci obyvatelia priamo zo svojich domovov,“ približuje vedúca oddelenia kultúry na banskobystrickom mestskom úrade Alena Dorotovičová.

Oba ohňostroje by mali mesto stáť spolu zhruba 4-tisíc eur, čo je suma, ktorú v minulých rokoch stál len jeden ohňostroj. Oslavy vítania nového roka, vrátane oboch ohňostrojov, zabezpečenia kultúrneho programu a nevyhnutnej organizácie vyjdú mesto na 10-tisíc eur.

Na Námestie SNP sa bude dať prepraviť aj mestskou hromadnou dopravou, ktorá bude v prvý deň nového roka premávať bezplatne. Počas novoročného programu budú v čase od 15.00 do 19.00 h posilnené spoje do Radvane, Podlavíc, Sásovej i na Fončordu.

Pozrite si ohňostroj, ktorým vítala Banská Bystrica 1. januára rok 2015: