Už tento štvrtok sa budú v našom meste konať celoštátne oslavy SNP. Pri príležitosti 75. výročia sa spojili viacerí organizátori a štátne zložky, aby tohtoročné oslavy ozvláštnili. Okrem bohatého celodenného programu a rôznych sprievodných podujatí na nás čaká aj slávnostná vojenská prehliadka.

Banská Bystrica bude opäť dejiskom osláv, počas ktorých v meste privítame nielen rôznych významných činiteľov, ale aj ľudí, ktorí SNP zažili a boli priamymi účastníkmi odboja. Počas oficiálneho programu prebehne ocenenie týchto hrdinov, ktorým zaslúžene patrí naša vďaka a obrovská úcta.

Čo sa týka samotného programu, každý si príde na svoje. Obzvlášť večerný galaprogram je plný známych interpretov, ktorých vystúpenia budú zakončené ohňostrojom a špeciálnym mappingom na budove Pamätníka SNP.

Súčasťou osláv bude aj slávnostná vojenská prehliadka, akú niektorí uvidia len raz za život. Vojaci chcú aj takýmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky – boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu. V rámci prehliadky sa predstavia aj tri historické celky pripomínajúce odbojárov Slovenského národného povstania.

Obmedzenia spojené s podujatím

Na vojenskú prehliadku sa príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky musia adekvátne pripraviť, aj preto v tejto súvislosti žiadajú obyvateľov Banskej Bystrice o trpezlivosť a pochopenie. Dňa 27. augusta 2019 od 21:00 hod. do 28. augusta 2019 do 06:00 hod. sa v priestoroch Štadlerovho nábrežia uskutoční generálny nácvik vojenskej prehliadky, ktorý bude spojený s istými krátkodobými obmedzeniami. V utorok, 27. augusta 2019 v čase od 18:00 hod. do stredy, 28. augusta 2019 do 07:00 hod. budú uzatvorené úseky ciest R1, I/66 a I/69. 

V deň podujatia, 29. augusta 2019 na nás čakajú obmedzenia spojené s prevedením vojenskej prehliadky a bezpečnostnými opatreniami. Cesta I/66 bude uzavretá od 9:00 hod. do 22:00 hod. Zákaz státia (parkovania) platí od 27. augusta od 19:00 hod. do 29. augusta do 23:00 hod. na uliciach Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná a Kapitulská, a to z dôvodu zobojsmernenia premávky na týchto komunikáciách. Náhradné parkovanie pre rezidentov bude na Hronskom predmestí pri malej železničnej stanici (závorové parkovisko za Hronom). Dňa 29. augusta nebude pre verejnosť umožnené parkovanie ani na Námestí Štefana Moysesa. Zákaz vjazdu dňa 29. augusta sa týka ulíc: Kuzmányho, Cikkerova, Švantnerova, Národná a Kapitulská.

Doprava

Zmeny v MHD od večerných hodín 27. augusta do skorých ranných hodín 28. augusta nájdete uverejnené na stránkach prepravcov. V deň osláv, 29. augusta, bude MHD na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66, fungovať formou kyvadlovej dopravy (bez cestovných poriadkov). Ostatná verejná osobná doprava (prímestské a diaľkové linky) bude premávať podľa upravených cestovných poriadkov.

Všetky obmedzenia a zmeny v MHD nájdete na webstránke Dopravného podniku mesta Banská Bystrica.

Obmedzenia súvisiace s prímestskou dopravou si zas môžete prečítať na webstránke SAD Zvolen.

Kyvadlová doprava bude fungovať v smere Radvaň park – Centrum a späť.

Tento rok sa všetci cestujúci môžu tešiť aj na výhodnejšie cestovanie vlakom. Oficiálny dopravca osláv SNP, Železničná spoločnosť Slovensko, poskytuje 50 % zľavu pri spiatočnej ceste. Z ktorejkoľvek stanice na Slovensku zaplatíte len cestu do Banskej Bystrice a naspäť domov už cestujete bezplatne. Pri kúpe lístka treba pri pokladniciach ZSSK ohlásiť cestu na oslavy SNP, pričom za svoju cieľovú stanicu si môžete vybrať zastávky Banská Bystrica alebo Banská Bystrica mesto. Lístok je potrebné označiť pečiatkou organizátora, a to pri hlavnom vstupe do Pamätníka SNP v pokladniciach Múzea SNP alebo v osobnej pokladnici na železničnej stanici Banská Bystrica mesto. Lístok do Banskej Bystrice platí od 28. do 29. 8. 2019, vrátiť späť sa môžete najneskôr do 30. 8. 2019 do 24:00 h.

Ak sa na oslavy chystáte autom, dajte si pozor na ohlasované obmedzenia. Pre návštevníkov sú z tohto dôvodu vyhradené záchytné parkoviská.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa priebehu osláv, môžete kontaktovať aj priamo organizátorov, ktorí budú dostupní na špeciálne zriadenej infolinke na čísle 0800 242 000, a to už dňa 28. augusta od 10:00 hod. do 18:00 hod., a taktiež v deň podujatia 29. augusta od 8:00 hod. až do skončenia celého programu.

Oslavy 75. výročia SNP sú jedinečnou príležitosťou uctiť si hrdinstvo našich predkov a poďakovať sa im za súčasnosť. Na to, čo sa odohralo pred 75. rokmi nesmieme zabúdať, aj preto by si 29. august mali  pripomenúť všetky vekové kategórie.

Viac informácií o programe, zmenách a aktuálnych novinkách Osláv 75. výročia SNP nájdete na stránke www.muzeumsnp.sk.