Občianske združenie za! amfiteáter pozýva malých i veľkých filmových nadšencov na otvorenie tretej sezóny Letného kina na amfiteátri v Banskej Bystrici.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bude uvedené jedno z najznámejších diel Stevena Spielberga E. T. Mimozemšťan. Film, ktorý Spielberg osobne premietal americkému prezidentovi Reaganovi s manželkou v Bielom dome, si môžete pozrieť aj vy, a to vo štvrtok 1. júna o 21.00 hod. Premietaný bude z 35 mm filmu s českým dabingom.

Slávny príbeh o priateľstve chlapca a zatúlaného mimozemšťana s veľkými očami a žiariacimi prstami oslavuje tento rok už 35. narodeniny. Od svojho vzniku v roku 1982 sa stal legendou niekoľkých generácií.

V roku 1983 získal štyroch Oscarov, dva Zlaté glóbusy a cenu Bafta, v priebehu rokov pribudlo i ďalších 44 ocenení. O popularite snímku svedčia aj popkultúrne narážky – najčastejšie pripomínané scény s jazdou na bicykli po oblohe či nezabudnuteľným „E. T. volať domov“ môžeme nájsť v množstve filmov a seriálov.

Zaujímavosťou je, že film má aj čiastočne autobiografické črty. Steven Spielberg v ňom spracoval svoje spomienky na detstvo a rozvádzajúcich sa rodičov. Aby dosiahol čo najautentickejšie reakcie detských hercov v závere filmu, natočil scény v chronologickom poradí – to, čo teda vo filme vidíme, sú skutočné emócie.

„E. T. je moderný ako laserové technológie, ale zároveň aj plný nadčasových túžob opisovaných v celých dejinách detskej literatúry,“  zhodnotil filmovú snímku napríklad Vincent Canby z The New York Times v roku 1982.

Vstupné na premietanie filmu sú 3 €/4 €, pričom vstupenky je možné zakúpiť len priamo na amfiteátri pred samotným premietaním. Viac informácií získate na FB udalosti.