Už v sobotu, 3. júna čaká priaznivcov behu v meste pod Urpínom každoročný vrchol sezóny. V Strednej Európe unikátny večerný Banskobystrický maratón si zapíše svoj 12. ročník. Obyvateľov mesta čakajú dopravné obmedzenia, bežcov jedinečný zážitok.

„V zložitej ekonomickej situácii, po viacročnom útlme zážitkových športových podujatí na Slovensku, konečne zaznamenávame pozitívne signály. Doterajší vývoj registrácií naznačuje, že aktuálne účastnícke maximum z roku 2019 by malo padnúť. Očakávame určite viac než 2100 aktívnych účastníkov a 10 000 divákov v priestore štartu a na trati. Ľudia si v ostatných sezónach zvykli prihlasovať sa na poslednú chvíľu a odhadnúť konečné počty je lotéria, ale medailu garantujeme každému, kto sa úspešne popasuje so svojou výzvou,“ hovorí Miroslav Štrba z organizačného tímu Banskobystrického maratónu. Ten tvorí aj vyše 200 dobrovoľníkov, ktorí budú v sobotu zaisťovať hladký priebeh podujatia.

Videzostrih z uplynulého ročníka Banskobystrického maratónu

Banskobystrický maratón pritom tradične ponúka aj polmaratónsky či štafetový beh, ale kratší hobby beh. Chýbať znovu nebudú ani preteky na inline korčuliach či kolobežkách, kde v polmaratónskej kategórii pôjde o Majstrovstvá Slovenska. Súťažiť sa tiež bude aj na hadbike-och.

Prví bežci vstúpia na trate okolo pol štvrtej popoludní. Samotní maratónci vybehnú o 18-tej, polmaratónci až o 20-tej hodine.

Centrom diania bude aj tento rok priestor pred Europa SC. Tu nájdu diváci aj maratónske Expo s partnerskými prezentáciami. Registrácia prebehne v interiéri Europa SC, účastníci budú mať možnosť vyzdvihnúť si svoj štartový balíček už v piatok, 2. júna. Ďalšie informácie k registrácii či súťažné propozície sú k dispozícii na webe marathonbb.com.

Tohtoročnou novinkou je priamy prenos diania z kamier rozmiestnených na okruhu na veľkoplošnú obrazovku na hlavnom pódiu, z ktorého sa bude návštevníkom podujatia prihovárať moderátor Adam Lehocký.

Každý, kto prejde cieľom ktorejkoľvek z disciplín, sa môže tešiť na jedinečnú účastnícku medailu s príbehom. Pre rok 2023 nesie motívy fair play a vôle dosahovať športové ciele, zosobnené v podobe viacnásobného olympionika, Majstra Európy a Svetového rekordéra v chôdzi na 20km, dnes úspešného maratónca behajúceho v kroji a nositeľa najvyššieho slovenského ocenenia fair play – Ceny Jána Popluhára, Pavla Blažeka.

Uzávierky začnú až popoludní

Zmena času konania maratónu pred niekoľkými rokmi výrazne zmenšila nároky na dopravné obmedzenia. Tie sa začnú až v popoludňajších hodinách, výrazne však zasiahnu aj do premávky MHD v meste či prímestských autobusových liniek.

Uzávierka sa dotkne Sládkovičovej ulice od odbočky na Horné Pršany v smere do centra cez Námestie Ľ. Štúra, Štefánikovo nábrežie, Štadlerovo nábrežie až po Námestie slobody (križovatka s ul. ČSA). Taktiež bude uzatvorený úsek komunikácie Na Troskách (v priestore štartu a cieľa) od malej okružnej križovatky popri ESC po križovatku pod mostami R1. Všetky priľahlé lokality budú dostupné po obchádzkových trasách, s výnimkou Kalinčiakovej ulice, ktorá nebude pre automobilovú dopravu v čase od 15.00 do 23.30 h prejazdná vôbec.

V súvislosti s Banskobystrickým maratónom súčasne dôjde k obmedzeniu dopravy a vybraných spojov verejnej dopravy, vrátane MHD. Zmeny v trasách liniek začnú v sobotu, 3. júna po 13-tej hodine. Presný rozpis zmien je dostupný na webe Dopravného podniku mesta Banská Bystrica.