Od pondelka, 8. februára 2021 sa bude uvoľňovanie a sprísňovanie opatrení v súvislosti so šírením pandémie koronavírusu riadiť takzvaným COVID automatom, ktorý schválila vláda. Pohyb do prírody a do práce na základe potvrdenia od zamestnávateľa bude aj od budúceho týždňa naďalej podmienený najviac 7-dňovým antigénovým testom.

Zároveň, podľa avizovaných informácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, bude môcť mesto Banská Bystrica ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení od 8. februára opätovne otvoriť svoje materské školy, triedy prvého stupňa základných škôl a základné umelecké školy pre individuálnu výučbu.

Pretestovaní budú musieť byť všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci a podmienkou opätovného nástupu dieťaťa do škôlky alebo školy bude negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu  škôlkara či školáka.

Pred školami stáli pred časom nanajvýš ľudia čakajúci na antigénové testy na Covid-19. Teraz sa do nich majú vrátiť aj deti.

„Keďže mesto v súčasnosti disponuje len približne 12 000 kusmi testov, prioritne chce otestovať túto skupinu obyvateľov. V záujme samosprávy je vyjsť v ústrety aj ďalším pracujúcim, o čom budeme informovať na základe množstva testov, ktoré nám bude schopný dodať Okresný úrad Banská Bystrica,“ informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Okrem známych fungujúcich odberných miest v Banskej Bystrici, ktoré môžu bežne všetci záujemcovia o testovanie využívať počas týždňa, primátor Ján Nosko oslovil všetky subjekty, ktoré zriadili a prevádzkujú súkromné mobilné odberné miesta v súlade s nariadením Ministerstva zdravotníctva SR, so žiadosťou o spoluprácu a súčinnosť pri zabezpečení testovania obyvateľov počas najbližšieho víkendu. Zoznam súkromných mobilných odberných miest poskytne mesto čoskoro.

„Patríme síce k zeleným okresom, ale na národnej úrovni vzhľadom na počet hospitalizovaných sa celé Slovensko nachádza v čiernej zóne. Vzťahuje sa na nás COVID automat a k tomu sa otvárajú školy.  Znamená to, že najbližší víkend musíme opäť  zabezpečiť testovanie. Prosím všetkých o trpezlivosť. Krízový štáb mesta robí všetko preto, aby sme aj v spolupráci so súkromnými prevádzkovateľmi mobilných odberných miest opäť zabezpečili plynulý priebeh testovania pre vybrané skupiny. Zároveň vyzývame všetkých ľudí, ktorých sa testovanie netýka, aby sa na testovaní nezúčastňovali a nepreťažovali odberné miesta,“ hovorí primátor Ján Nosko.

V prípade, že sa zamestnanec školského zariadenia nepretestuje, nebude môcť nastúpiť na pracovisko. Ak tak z nejakého dôvodu neurobí ani rodič svojho škôlkara alebo školáka, nebude môcť jeho dieťa do školy či škôlky nastúpiť. Bude musieť ostať na dištančnom vzdelávaní v takej miere, ktorú bude škola schopná zabezpečiť. Je potrebné uvedomiť si, že nie je možné plnohodnotne zabezpečovať prezenčné aj dištančné vzdelávanie zároveň. Prosíme rodičov, aby pristupovali k návratu svojich detí do škôl zodpovedne, a aby všetci naďalej dodržiavali platné opatrenia – nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a rozostupy.