Ako sme už informovali vo štvrtok, štát odkúpil zo súkromných rúk známu administratívnu budovu na Rudlovskej ceste. Cieľom rezortu spravodlivosti je umiestniť do budovy všetky zložky banskobystrického okresného súdu, ktorý v súčasnosti sídli vo viacerých budovách.

Budova niekdajšieho Stavoprojektu vybudovaná v roku 1987 má prejsť obnovou. Tá však musí prebehnúť relatívne rýchlo, keďže štát chce na rekonštrukciu čerpať prostriedky z plánu obnovy a odolnosti. Hotovo tak musí byť do roku 2025.

Zo strany mesta poskytneme ministerstvu maximálnu súčinnosť, aby mala Banská Bystrica ako krajské mesto súdnictvo hodné 21. storočia,“ uviedol primátor Ján Nosko. Ten sa spolu s povereným ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom, predsedom BBSK Ondrejom Lunterom a zástupcami súdov zúčastnil na piatkovom brífingu, na ktorom bol zámer potvrdený.

Štát už do samotného obstarania budovy investoval 7,5 milióna eur a podľa slov ministra sa s minimálne rovnakou sumou počíta pri plánovanej rekonštrukcii.

Banskobystrický okresný súd v súčasnosti sídli vo vlastnej budove na Skuteckého ulici, ale zároveň zaberá aj niekoľko prenajatých podlaží v administratívnej budove na Zvolenskej ceste. Práve to stálo za zámerom získania vlastného sídla. Budova na Skuteckého ulici má následne slúžiť novozriadenému Správnemu súdu v Banskej Bystrici.

Ako už skôr uviedlo samotné ministerstvo, v nových priestoroch tak pôjde o najväčší okresný súd na Slovensku. So svojimi takmer 400 zamestnancami však rieši nielen prípady spadajúce do jeho kompetencií v rámci územnej pôsobnosti, ale vo viacerých oblastiach aj prípady celoslovenskej pôsobnosti.