Oheň mieru pre Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 už dorazil na Slovensko. V pondelok podvečer ho slávnostne zapálili v Ríme. Po 14-hodinovej ceste z metropoly Talianska a zároveň sídla Európskych olympijských výborov dorazil v stredu ráno do dejiska EYOF v Banskej Bystrici.

Oheň mieru pre EYOF poslala na púť po Slovensku Danka Barteková

Bronzová olympijská medailistka v streľbe Danka Barteková pricestovala s ohňom mieru priamo z Ríma. „Slávnostná ceremónia bola veľmi dojemná a ja som si ju nesmierne užila. Cítim veľkú hrdosť, že sme mohli priviezť na Slovensko plameň, ktorý sa rozhorel neďaleko oltára Ara Pacis v Ríme a má potešiť deti a všetkých športových fanúšikov u nás. Pre mňa bola veľkým zážitkom aj samotná cesta domov s pochodňou. Spestrili sme si ju niekoľkými zastávkami na ikonických miestach, s celým tímom sme si užili veľa zábavy. Teším sa, že som bola reálnou súčasťou tímu, mohli sme šíriť radosť priamo z cesty na sociálnych sieťach a užiť si každý kilometer návratu domov,“ uviedla úspešná športová strelkyňa, ktorá je zároveň aj ambasádorkou EYOFu. „Cítim obrovskú hrdosť, že pochodeň prišla na Slovensko. Pevne verím, že v nás všetkých zapáli lásku k športu a pripomenie nám, aké dôležité hodnoty pre život sa vďaka nemu môžeme naučiť. Myslím, že pre mladú generáciu slovenských detí je to veľmi dôležitý moment.“

Oheň mieru pre EYOF 2022 do Banskej Bystrice priviezli okrem Danky Bartekovej aj zástupkyňa športovcov, talentovaná volejbalistka Alexandra Fričová a zástupca dobrovoľníkov Tomáš Kubica. „Bol to nezabudnuteľný zážitok, niečo, čo sa už nikdy v mojom živote nemusí opakovať. Ďakujem, že som sa ocitla v tak príjemnej spoločnosti, som plná nových zážitkov a stretnutí so zaujímavými ľuďmi, zažili sme krásny program s ceremoniálom, ktorý vo mne zanechal veľmi pozitívny pocit,“ uviedla jedna z opôr slovenskej volejbalovej reprezentácie Alexandra Fričová.

V stredu v Parku pod pamätníkom SNP oheň počas špeciálnej ceremónie pri príležitosti Olympijského dňa vyslali na púť do slovenských miest a obcí. Do dejiska podujatia opäť dorazí práve 24. júla 2022, keď sa oficiálne začne banskobystrický EYOF. „Európsky olympijský festival mládeže sa bude niesť v duchu olympijských hodnôt, ktorými sú fair play, priateľstvo, výnimočnosť a rešpekt, čo chceme deklarovať aj týmto podujatím na oslavu olympizmu a dňa detí,“ uviedol riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 Peter Hamaj.

Olympijský deň detí a MDD

Streda 1. júna je okrem Medzinárodného dňa detí aj Olympijským dňom detí. Pri príležitosti EYOF Banská Bystrica 2022 organizátori v spolupráci s mestom Banská Bystrica a SOŠV pripravili bohatý program. Deti si mohli užiť Beh Olympijského dňa, absolvovali rozcvičku so šesťnásobnou olympijskou medailistkou biatlonistkou Nasťou Kuzminovou. Mohli si vyskúšať rôzne športové disciplíny. V hlavnom programe sa najmenší mohli tešiť na Rozprávku o drakovi Gostirovi a princeznej či Fíha Tralala. Na záver vystúpila kapela Desmod so spevákom Máriom „Kulym“ Kollárom.

„Čas do EYOF 2022 sa neúprosne kráti, preto sme sa rozhodli, že sa tohtoročný Medzinárodný deň detí bude niesť práve v športovom duchu. Pohyb je dôležitou súčasťou života. Som rád, že aj napriek tomu, že žijeme v modernej dobe plnej technológií, športové aktivity majú u detí stále úspech. Verím, že si oslavy MDD užili predovšetkým najmenšie Banskobystričanky a Banskobystričania, ale aj žiaci základných a študenti stredných škôl,“ hovorí primátor mesta a prezident organizačného výboru EYOF 2022 Ján Nosko.