Tohtoročná jeseň v Stredoslovenskom múzeu bude poriadne horúca. Počas najbližších mesiacov poprední slovenskí archeológovia odkryjú návštevníkom Thurzovho domu tajomstvá starovekého Egypta. Výpravy do dávnej minulosti začínajú už najbližšiu stredu 4. októbra o 17-tej hodine v Thurzovom dome.

Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici pripravilo pre milovníkov histórie, priaznivcov starovekých civilizácií a nadšených amatérskych egyptológov novinku v podobe cyklu prednášok s názvom Výpravy do staroveku.

„Týmito zaujímavými prednáškami popredných slovenských bádateľov, s ktorými naša katedra dlhodobo spolupracuje, by sme chceli spríjemniť širokej banskobystrickej verejnosti dlhé jesenné večery,” vysvetľuje zámer spolupráce so Stredoslovenským múzeom vedúci Katedry histórie na FF UMB Rastislav Kožiak.

Počas nadchádzajúcich troch mesiacov spoznajú návštevníci Thurzovho domu starovekú civilizáciu Egypta z rozprávania archeológov Miroslavy Šurinovej, Kataríny Arias, Silvii Štubňovej,  Ľubici Hudákovej, Martina Odlera a Jozefa Hudeca.

Návštevníci Stredoslovenského múzea sa počas šiestich večerov prenesú do pieskom zaviatej ríše faraónov, dozvedia sa viac o pohrebiskách a pyramídach Starej ríše, politických a vojenských stratégiách panovníkov Novej ríše, spoznajú staroegyptský remeselný kumšt, ale aj pozitíva a tiež úskalia profesie egyptológa v našich zemepisných šírkach,” pozýva riaditeľ múzea Roman Hradecký.

História, umenie či každodenný život starých Egypťanov bude rezonovať  na pripravovaných večerných diskusiách, a to aj vďaka výskumu takých krajín akými sú Česko a Slovensko… Ale o tom  už viac počas dlhých jesenných večerov v Thurzovom dome. Prednášky z cyklu Výpravy do staroveku sa uskutočnia vo vybraných termínoch vždy o 17-tej hodine v reprezentatívnych priestoroch Stredoslovenského múzea, v Thurzovom dome na Námestí SNP.

DOBRODRUŽNÉ VÝPRAVY DO STAROVEKU PREBEHNÚ V TÝCHTO TERMÍNOCH

Streda 4. októbra o 17.00 hod. s Miroslavou Šurinovou na tému Pod rímskym orlom: Rímska armáda v Egypte

Štvrtok 5. októbra o 17.00 hod. s Katarínou Arias na tému Pivo, víno a chlieb pre zásvetie – pohrebné rituály v Starej ríši

Streda 15. novembra o 17.00 hod. so Silviou Štubňovou na tému Staroegyptské mýty o stvorení sveta a ľudstva

Štvrtok 16. novembra o 17.00 hod. s Ľubicou Hudákovou na tému Majstri remesla – výtvarné umenie starovekého Egypta pod lupou

Streda 6. decembra o 17.00 hod. s Martinom Odlerom na tému Kto postavil pyramídy?

Štvrtok 7. decembra o 17.00 hod. s Jozefom Hudecom na tému Archeologický výskum na egyptskom Tell el-Retábí