Vianoce ako symbol pokoja, mieru a dobrých vzťahov, alebo bláznivý kuchársky maratón s nákupnými horúčkami a stres z priberania počas vianočného obdobia – to je každoročná dilema mnohých z nás.

„Dôležité je plánovanie vianočného jedálnička,  pohyb a sebakontrola. Treba si rozmyslieť, či si chceme počas Vianoc udržať hmotnosť, alebo či si po nich budeme musieť povoliť opasok. Zdravie je definované ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a preto počas Vianoc nedopusťte, aby sa vaše telo preťažilo jednostranným vianočným upratovaním a potom nadmerným príjmom potravy v absolútnej nečinnosti pred televízorom, mobilom či počítačom,“ konštatuje Zora Kľocová Adamčáková, vedúca oddelenia podpory zdravia RÚVZ v Banskej Bystrici.

Aj v súvislosti s tým pripravila Poradňa zdravia pri RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici niekoľko jednoduchých rád a tipov, ktoré môžu prispieť, aby ste najkrajšie sviatky roka prežili naozaj v zdraví a do Nového roka nevkročili o niekoľko kíl ťažší.

  • V prvom rade teda plánujte, plánujte, plánujte… Myslite na množstvo skonzumovaného jedla už pri nakupovaní. Čo doma nemáte, to nezjete. Je prirodzené, zobrať si občas niečo sladké, či dať si tradičné vianočné menu. Ale kúpiť sa dajú menšie balenia sladkostí, jesť sa dajú menšie porcie, nezdravé recepty sa dajú nahradiť zdravšou variantou, alebo aspoň niektorou ingredienciou. Účinné je pridať do sladkostí tiež vlákninu napr. vločky, mrkvu, figy, ďatle, slivky, marhule, banány. Takéto sladkosti musíte viac hrýzť, preto ich zjete menej a naviac prijímate i vitamíny, minerály a vlákninu. Energetickú hodnotu znížite aj tým, že budete robiť menšie koláčiky a tenšie ich krájať.
  • Nemajte vianočné dobroty stále na očiach, odložte ich čím najďalej. Keď sa už po ne vyberiete, aspoň urobíte pár krokov. Slogan „zíde z očí, zíde z mysle“ platí aj v tomto prípade.
  • Neochutnávajte, alebo naozaj len symbolicky, lebo sa doslova najete už počas varenia a dodáte telu množstvo kalórií navyše.
  • Namiesto mäsa uprednostnite ryby, na dochucovanie používajte radšej bylinky namiesto soli. Uprednostnite olivový, či repkový olej. Snažte sa vyhnúť vyprážaniu.
  • Doprajte si dostatočný príjem zeleniny a ovocia samostatne, alebo ako prílohy k jedlu každý deň.
  • O škodlivosti alkoholu sa všeobecne vie, avšak už menej si uvedomujeme, že alkohol je energetická bomba, ktorá exploduje dvakrát – jednak vo forme nadmerného prísunu energie, ktorá sa uloží do tukových zásob a jednak ako zdroj opojenia s následkom spoločenskej únavy a možného rizika úrazov. Počas Vianoc pite nápoje s čo najnižším obsahom alkoholu, v čo najmenšom množstve a čo najmenej sladké.
  • Pokiaľ chodíte pravidelne cvičiť a úderom decembra všetko zanecháte, kvôli iným povinnostiam, treba si uvedomiť čo sa stane s vašimi svalmi. Počas sviatkov kompenzujte zvýšený energetický príjem pohybom.
  • Na návšteve nemusíte zjesť všetko, čo vám ponúknu. A vy zas skúste pripraviť hosťom „odľahčený variant pohostenia“ formou ovocných či zeleninových šalátov, či jednohubiek.

Ak sa problém nadváhy či obezity týka aj Vás, radi by ste schudli zdravým spôsobom,  pozývame vás na nový bezplatný 3 – mesačný základný kurz znižovania nadváhy, ktorý otvára RÚVZ Banská Bystrica od februára 2020.  Súčasťou kurzu budú aj pravidelné cvičenia. V prípade Vášho záujmu, kontaktujte MUDr. Z. Kľocovú Adamčákovú, vedúcu Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ B. Bystrica mailom na adrese: adamcakova@vzbb.sk, alebo telefonicky na tel. č. 048/4367422.