Quantcast

Donovaly sa od štvrtku opäť stanú dejiskom jedného z najstarších a najväčších zimných podujatí na Slovensku. Organizátori majstrovstiev sveta asociácie F.I.S.T.C v šprinte čistokrvných plemien informujú o účasti 150 pretekárov zo 14 štátov s očakávanou návštevnosťou viac ako 35000 divákov. To si vyžiada aj dopravné obmedzenia, prejazd cez Donovaly nebude cez víkend v čase od 7.00 do 17.00 h možný, podrobnejšie o obmedzeniach si prečítate tu…

Preteky psích záprahov sa na Slovensku tešia obrovskej popularite. Na Donovaly si každoročne vo februári nájdu cestu desaťtisíce fanúšikov, aby na vlastné oči zhliadli súboje svetovej elity v tomto nie veľmi známom športe. Tradícia organizovania psích záprahov má v tomto horskom stredisku korene už v roku 1992. Odvtedy Donovaly hostili Majstrovstvá Európy štyrikrát a Majstrovstvá sveta dvakrát.

Na jubilejný desiaty svetový šampionát, ktorý je na programe od štvrtku desiateho februára, sa prihlásilo približne 150 pretekárov zo 14 krajín sveta. Vrásky na čele organizátorom spôsobuje počasie a s ním súvisiaca zhoršená kvalita pripravených tratí. Aj preto museli pristúpiť k skráteniu niektorých úsekov.

Cestu na Donovaly by si v priebehu štvordenného programu malo nájsť približne 35 000 divákov. Pre autá budú až do naplnenia pripravené odstavné parkoviská priamo na Donovaloch, možnosť parkovať bude aj popri hlavnej ceste zo strany Banskej Bystrice i Ružomberka.

Preteky budú prebiehať tradične na štyroch rôzne dlhých tratiach – 8 km, 12 km, 18 km a 20 km a v 9 kategóriách podľa počtu psov a ich plemien. Súťaž je rozdelená do troch denných etáp, prvá je na programe v piatok ráno. Po skončení poslednej sa vyhlasujú výsledky.

Vo štvrtok je od 19.00 hod. na programe slávnostné otvorenie Majstrovstiev sveta, v nedeľu od 16.00 uzavrie celé podujatie slávnostný ceremoniál. V sobotu by mala na Donovaly zavítať aj Iveta Radičová. Premiérka Slovenskej republiky prevzala nad podujatím záštitu už po tretí raz.

Vedeli ste, že:

–          v decembri 1992 sa z iniciatívy hŕstky milovníkov prírody, psov a románov Jacka Londona zorganizovali prvé preteky severských psov, ktoré sa postupom času zo stretnutia nadšencov premenili na oficiálne majstrovstvá v šprinte čistokrvných plemien?

–          Tohtoročné MS budú už tretími, ktoré sa na Donovaloch uskutočnia? Svetová špička sem zavítala v rokoch 1999 a 2005, Majstrovstvá Európy sa tu uskutočnili v rokoch 1996, 2002, 2008 a 2010.

–          Severskými plemenami, ktoré sa môžu zúčastniť pretekov,  sa rozumejú iba štyri rasy? Sú nimi sibírsky husky, malamut, samojed a grónsky pes.

–          Podujatie na Donovaloch je špecifické svojim horským terénom? Trate na šprint sa totiž zväčša uskutočňujú na rovine.

–          Na preteky psích záprahov na Donovaloch chodí asi najviac divákov v Európe?

–          Psích záprahov 2011 sa premiérovo zúčastnia aj pozorovatelia z exotickej krajiny – Juhoafrickej republiky?