Neuveriteľné zvraty v zápase a neočakávaný výsledok z Nitry. To všetko Dukle prináša už nečakaný boj o Európsku ligu. Po sobote majú Zaťkovi zverenci všetko vo svojich rukách. Aj keď sú po predposlednom 32. kole stále priebežne piaty, keďže priebežná tabuľka sa robí na základe skóre, v tej finálnej rozhodujú v prípade rovnosti bodov vzájomné zápasy, v ktorých má Dukla s trnavským Spartakom lepšiu bilanciu.

FK Dukla Banská Bystrica – 1. FC Tatran Prešov 3:2 (0:0)

Góly: 54. Hučko, 71. Uškovič, 87. Brašeň – 61., 84. Žúrek. Žlté karty: Hučko, Považanec – Macko. Červená karta: Krajník. Stretnutie na Štiavničkách sledovalo 920 divákov.

Zostava FK Dukla Banská Bystrica: Pindroch – Hučko, Poljovka, Johancsik (65. Uškovič), Považanec, Pečovský, Pančík, Turňa, Slančík (83. Prekop), Kupčík (46. Brašeň), Hlinka.

Zostava 1. FC Tatran Prešov: Plánička – Krajník, Macko, Vršajevič, Meszároš (78. Bernardo), Farbák, Vyskočil (33. Belák), Papaj, Pav. Baláž (56. Piter-Bučko), Petráš, Žúrek.

Domáci priaznivci dnes popriali jubilujúcemu trénerovi Štefanovi Zaťkovi (49), ale pripomenuli si aj vrcholiacu 45. sezónu futbalovej Dukly v Banskej Bystrici.

Obe mužstvá nastúpili s odhodlaním získať čo najviac bodov, pretože ich potrebujú ako soľ. Zatiaľ čo sa Prešov plaví v zostupových vodách, Dukla myslí na miestenku do Európskej ligy. Domácemu trénerovi dnes vyšli striedania, keď sa presadili až dvaja hráči z lavičky. O svojom víťazstve Dukla rozhodla až v posledných minútach.

Tatran sa od začiatku spoliehal hlavne na obranu. Vpredu ako jediný operoval Žúrek, ostatní hráči okupovali zadné rady. Dukla postavila útočnú jedenástku, no veľa toho v prvom polčase neukázala. Úvodnú príležitosť si vypracovali hostia, keď po odvrátenom priamom kope sa lopta dostala k Balážovi a ten z ľavého rohu šestnástky tesne minul bránu. V 10. minúte po pravej strane prenikol Žúrek, nabil nabiehajúcemu Mackovi, lopta mu však nesadla a skončila opäť mimo. Banskobystričania stroskotávali na pozornej obrane hostí a po nepresných prihrávkach často prichádzali o lopty. V 23. minúte však domáci predviedli rýchly autové vhadzovanie do behu na Slančíka, po jeho centri mal Johancsik pred sebou odkrytú bránu, no v poslednej chvíli zakročil jeden z obrancov Prešova a loptu poslal na roh. Od 29. minúty hrali Prešovčania oslabení, keď už-už sa Johancsik rútil sám na brankára, zozadu ho fauloval Krajník a za červenú kartu musel opustiť ihrisko. Nič vážnejšie si do konca prvej časti domáci nevypracovali. Za zmienku snáď stojí rohový kop zo 44. minúty, keď Slančík hlavičkou mieril tesne vedľa Pláničkovej brány. Na druhej strane sa ešte prezentoval strelou mimo z poriadnej diaľky Peter Petráš.

Druhý polčas bol už omnoho zaujímavejší, padlo v ňom až 5 gólov. Dukla mohla skórovať už v 49 minúte, no Pečovský pálil tesne nad. V 54. minúte po nie príliš úspešnom rohovom kope sa dostal k lopte Poljovka, prihral Hučkovi a ten tečovanou strelou konečne rozvlnil prešovskú sieť. O 7. minút neskôr si však domáca obrana nedala pozor na Žúrka, ktorý svojou aktivitou donútil k chybe kapitána Dukly. Útočník Tatranu sa dostal pred Pindrocha a vyrovnal na 1:1. Tento gól hostí nakopol, v 64. minúte si vybojovali roh, Dukla ale predviedla rýchlu kontru. Po ľavej strane potiahol Slančík, jeho center na Turňu bol však príliš prudký a Turňa z ťažkej pozície hlavičkoval vedľa. V 71. minúte predviedli Banskobystričania najkrajšiu akciu zápasu, keď Turňa excelentne spracoval dlhý center, okamžite poslal prihrávku pred bránu a striedajúci Uškovič znovu priklonil misky váh na stranu domácich – 2:1. Onedlho mohol zvýšiť Brašeň, no pod tlakom obrany zakončoval iba nad. V 84. minúte si domáca obrana vybrala ďalšiu slabšiu chvíľku. V šestnástke nechali úplne voľného strelca prvého prešovského gólu, a tak Žúrek znovu vyrovnal. Do konca zápasu ostávalo málo času, Bystrica zatlačila svojho súpera. Považancov pekný center z 87. minúty mohol využiť Hučko, strelou z voleja však napálil iba brvno a Prešovčania odvrátili na rohový kop. Po jeho zahratí nastala pred Pláničkovou bránou mela, lopta sa dostala na hranicu šestnástky, to využil striedajúci Brašeň a prízemnou strelou k ľavej žrdi rozjasnil domáce tváre – 3:2. Dukla svoje vedenie udržala, a tak domácemu publiku pripravila peknú rozlúčku so sezónou.

Svoj cieľ z dnešného duelu splnili oba kluby, keďže Slovan porazil Dubnicu a získal titul, Prešov sa v lige definitívne zachránil. V zostupových vodách zostávajú po prehre v Zlatých Moravciach ešte Košice, takže Dubnica má v stredu proti Dukle ešte stále o čo hrať. Pre červeno-bielych je v 33. kole dôležitá výhra, pretože teoreticky jej stačí rovnaký výsledok, aký uhrá Trnava, lenže len o dva body nižšie číhajú na svoju šancu Zlaté Moravce.