Banskobystrický samosprávny kraj má dnes kapacitu zaočkovať 11 390 ľudí každý týždeň, dodávky vakcín sú však aktuálne len na úrovni asi päťtisíc kusov týždenne. Nedostatok očkovacích látok posunul aj otvorenie ďalších štyroch očkovacích centier až po Veľkej noci.

V očkovacích centrách, ktorý zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dostalo do 28. marca vakcínu celkovo 19 372 ľudí. Vyplýva to zo štatistík štyroch očkovacích centier BBSK, ktoré aktuálne fungujú v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a vo Zvolene.

„Model, s ktorým sme prišli, sa osvedčil a ľudia majú o očkovanie záujem. Našim cieľom je od začiatku dostať očkovanie bližšie k ľuďom, preto sme sa rozhodli neuspokojiť s jedným očkovacím centrom v krajskom meste, ale ísť za ľuďmi do regiónu. To, čo nás však brzdí, je nedostatok vakcín, pre ktorý sme doposiaľ nemohli otvoriť všetky plánované očkovacie centrá,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že otvorenie centier v Revúcej, Veľkom Krtíši, Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote predpokladá, pri zvýšení dodávky vakcín, po Veľkej noci.

„Nemá zmysel otvárať očkovacie centrá, keď v nich nie je čím očkovať. Naše týždenné kapacity sú už dnes na úrovni 11 390 zaočkovaných, dodávky vakcín však na týždeň nepresahujú päťtisíc kusov,“ doplnil Ondrej Lunter.

V prípade potreby a dostatku očkovacích látok je Banskobystrický samosprávny kraj pripravený zvýšiť kapacity svojich očkovacích centier na 55 440 zaočkovaných za týždeň, alebo v prípade 16-hodinovej prevádzky až na 110 880 zaočkovaných za týždeň. O svojich kapacitách informovala župa aj ministerstvo zdravotníctva, aby ich zohľadnilo pri budúcom prerozdeľovaní vakcín.

„Okrem vakcíny AstraZeneca máme záujem očkovať aj ďalšou zo schválených vakcín, ak nám to ministerstvo umožní. Znížime tak závislosť len na jednej vakcíne a budeme vedieť očkovať plynulejšie aj pri prípadných výpadkoch niektorého dodávateľa,“ doplnil Ondrej Lunter.

K plynulosti očkovania v Očkovacích centrách BBSK prispieva aj dobre fungujúci systém náhradníkov nahradnici.sk. Aktuálne je v ňom zaregistrovaných už  takmer 15 600 ľudí, očkovanie už absolvovalo 1144 náhradníkov.

„Aktívne sme oslovili starostov a primátorov a tiež organizácie tretieho sektora, ktoré pracujú so seniormi či znevýhodnenými, aby ľudí do tohto systému registrovali. Očkovanie sa tak stalo omnoho dostupnejším aj pre tých, ktorí nemajú pripojenie na internet alebo moderné technológie nevedia obsluhovať. Systém ponúkame aj nemocniciam v kraji, ktorým dokáže významne zjednodušiť administratívu. Ponúkli sme ho aj ministerstvu zdravotníctva,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Spätná väzba z obcí na systém nahradnici.sk je veľmi pozitívna, ľudia podľa starostov vidia, že registrácia náhradníkov na očkovanie skutočne funguje.

„Zaregistrovali sme všetkých, ktorí prejavili záujem. Ľuďom sme poslali informáciu o náhradníckom systéme aj cez e-mailového hlásnika. Systém funguje veľmi dobre a registrácia je jednoduchá, potešili sme sa aj tomu, že viacerí ľudia boli už na ďalší deň po registrácii na očkovanie aj zavolaní,“ povedala Dana Kohútová, starostka obce Hontianske Tesáre v okrese Krupina.

Podobnú skúsenosť má aj starosta Biskupíc v okrese Lučenec Ladislav Noskó. „Z pohľadu občana je to tá najjednoduchšia cesta – prihlásia sa u nás na obecnom úrade a my ich zaregistrujeme. Postupne sa informácia o tomto systéme dostáva medzi ľudí, oboznamujeme starších, aj sami si to medzi sebou už povedia. Niektorí už na očkovaní aj boli, čo tiež robí dobrú reklamu,“ uzavrel starosta.