RegioJet, Student Agency, Banska Bystrica | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Spoločnosť RegioJet, ktorá patrí do skupiny Studet Agency, plánuje ďalšie rozširovanie svojich aktivít na Slovensku, a obísť nemá ani Banskú Bystricu. Dopravca však narazil na problémy so samosprávami.

RegioJet už avizoval svoj záujem na prevádzkovanie autobusovej linky medzi Bratislavou, Nitrou a Banskou Bystricou. Doteraz však nedostal potrebné povolenia zo strany Bratislavského a Nitrianskeho samosprávneho kraja, a to pre nesúhlasné stanovisko Mesta Nitra. Podľa tamojšieho primátora sú totiž doterajšie autobusové spojenia dostatočné. Spomenuté kraje navyše hovoria o nátlaku súkromného prepravcu na vynútení si pozície na trhu. RegioJet však môže linku s obmedzeniami prevádzkovať i tak, musel by ju ale označovať ako prepravu osôb na objednávku či predĺžiť linku za najbližšie hranice, čím by sa stala medzinárodnou.

Svoj záujem na linke avizoval ešte minulý týždeň aj v Banskej Bystrici riaditeľ RegioJetu Radim Jančura. Ten uviedol, že spoločnosť sa nateraz nezaujíma len o vnútroštátne autobusové spojenie Bratislavy s Banskou Bystricou, ale tiež vlakové spojenie. Aktuálne už RegioJet prevádzkuje vnútroštátne spojenie Bratislavy s Komárnom a v decembri spustí aj rýchlik z Košíc do hlavného mesta. Už dlhšie ponúka výhodné vlakové spojenie s Prahou, aktuálne až s Košíc, predtým dlhšie len zo Žiliny.

RegioJet, Student Agency, Banska Bystrica | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Súkromný dopravca by tak chcel vyplniť dieru vlakových spojení, ktorá nastala po tom, čo Železničná spoločnosť Slovensko ešte minulý rok ukončila cestu veľkej časti dovtedajších rýchlikov z Bratislavy už vo Zvolene, a Banskobystričania tak musia v meste pod Pustým hradom častejšie prestupovať.

Český dopravca Student agency, respektíve RegioJet, sa stal obľúbeným najmä pre priaznivé ceny a do jeho vstupu na trh nevídaný komfort. V autobusoch i vlakoch sú stewardi, ktorí v pravidelných intervaloch obchádzajú cestujúcich a okrem ponuky spoplatneného občerstvenia ponúkajú bezplatne kávu, čaj, v prípade vlakov i vodu a dennú tlač, zapožičanie slúchadiel. Samozrejmosťou je wifi pripojenie, elektrická zásuvka a vo väčšine nových autobusov tiež obrazovky pre každého cestujúceho s filmami, televíziou, hudbou či hrami. V súčasnosti Student agency prevádzkuje len jednu medzinárodnú linku z Banskej Bystrice. Denne chodí autobus do Prahy a späť cez Bratislavu.