Hľadáte úsporné riešenie vykurovania vašej domácnosti? Pomôžte vašej peňaženke ale aj životnému prostrediu tepelnými čerpadlami alebo rekuperáciou.

Náklady na vykurovanie domácností sa z roka na rok zvyšujú. Niet divu, že už aj Slováci hľadajú cenovo dostupné alternatívy. A možností v tomto smere je viacero.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch prospeje aj životnému prostrediu

Zaujímavé finančné náklady vie ušetriť napríklad tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, prípadne iný druh, ktorý vám odporučí certifikovaný predajca. Ide o prvú voľbu, ak chceme znížiť finančné zaťaženie na vytvorenie dostatočných tepelných podmienok najmä v rodinných domoch. Základom je fakt, že tepelné čerpadlá využívajú na svoj chod energiu takmer výlučne z okolitého prostredia. Tým pádom ju môžeme označiť za neobmedzenú a prakticky aj zadarmo. Nejde ale len o šetrenie rodinného rozpočtu. Tieto čerpadlá nie sú závislé na fosílnych palivách a preto znižujú aj emisie CO2. Na výber máte vysokoteplotné alebo nízkoteplotné čerpadlá. Hodia sa pre novostavby, ale aj na výmenu pôvodného vykurovania. Využite ich výhody, medzi ktoré určite môžeme zaradiť aj tichý chod a skvelú spoľahlivosť. Ide o pokrokové riešenie, ktoré naplní očakávania aj fanúšikom nových technológií.

Montáž rekuperácie prináša efektívne vetranie a lacné vykurovanie

Počuli ste už o rekuperácii? Ide o princíp neustálej výmeny vzduchu, o ktorý sa postará rekuperačná jednotka. Montáž rekuperácie dokáže následne priniesť efektívne riadenie vetrania a získavanie tepla zo vzduchu, ktorý vychádza do exteriéru. Zachováte tak teplo aj pri šetrení energie. Medzi najväčšie výhody rekuperácie sa zaraďuje okrem šetrenia energií aj zbavovanie sa plesní a nadmernej vlhkosti. Túto záležitosť by určite mali dôkladne zvážiť najmä alergici. Je vhodná aj do pracovných priestorov, kde nastáva problém so zabezpečením pravidelného vetrania. Pri rekuperácii sa môžete vybrať dvoma cestami. Jednou z nich je lokálna (umiestnená v obvodnej stene a teda vhodná do bytov či menších domov) a druhou centrálna rekuperácia (vetracia a rekuperačná jednotka sa nachádzajú v technickej miestnosti).