Obchodovanie s komoditami môže byť zaujímavým aj lukratívnym spestrením portfólia. Ide však o činnosti, ktoré si vyžadujú určitú prípravu, porozumenie trhu, trpezlivosť a neustále vzdelávanie. Ako teda začať s ich obchodovaním a zvýšiť svoje šance na úspech?

Aké komodity sa obchodujú?

Ropa, zlato, pšenica či meď boli súčasťou obchodu už od počiatkov ľudstva. Obchodovanie a investovanie do komodít si však zachovalo dôležitú úlohu v globálnej ekonomike až dodnes, pričom v súčasnosti sa dajú obchodovať naozaj rôzne typy, ako:

  • energetické: ropa, plyn;
  • vzácne kovy: zlato, striebro, platina, paládium;
  • poľnohospodárske: obilniny, olej, cukor, kakao, bavlna;
  • priemyselné: meď, hliník, zinok, olovo, nikel, železo, oceľ.

Tieto prostriedky môžu byť užitočným obchodným artiklom, ktorý napríklad ochráni peniaze pred infláciou. Ak je dopyt v ekonomike stále vysoký a inflácia rastie, môžu práve komodity predstavovať akúsi poistku proti nej. Stále však ide o obchody, ktoré so sebou nesú aj istú mieru rizika.

Čo ovplyvňuje ceny komodít?

Ceny komodít zaznamenávajú výkyvy v závislosti od rôznych faktorov. Ich pochopenie je teda dôležité nielen pre úspešné obchodovanie, ale aj investovanie do komodít. Medzi hlavné faktory, ktoré majú vplyv na ceny komodít patria:

  • Ponuka a dopyt: Cena komodít sa odvíja od ponuky a dopytu po nich. Ak je ponuka obmedzená a dopyt rastie, ceny stúpajú. Platí to, samozrejme, aj opačne, ak ponuka prevyšuje dopyt, ceny klesajú.
  • Počasie a náklady na ťažbu: Poľnohospodárske komodity a zemný plyn sú citlivé na poveternostné podmienky. Nepriaznivé počasie môže ovplyvniť úrodu a viesť k rastu cien. Náklady na ťažbu, prepravu a skladovanie taktiež ovplyvňujú ceny poľnohospodárskych komodít.
  • Menová politika a geopolitika: Rozhodnutia centrálnych bánk o úrokových sadzbách a menovej politike ovplyvňujú globálnu ekonomiku a ceny komodít. Vplyv majú aj geopolitické udalosti, ako sú vojnové konflikty, obchodné vojny a podobne.
  • Sila mien: Aj výkyvy hodnoty mien ovplyvňujú cenu. Oslabenie meny krajiny, ktorá vyváža komodity, môže viesť k rastu cien komodít, keďže sa pre kupcov zo zahraničia stanú lacnejšími.
  • Globálny ekonomický rast: Rast svetovej ekonomiky vedie k zvýšeniu dopytu po komoditách a tým aj k rastu ich cien. Naopak, spomalenie ekonomiky tlačí ceny nadol.

Ceny komodít teda ovplyvňuje komplexný súbor faktorov. Práve z toho dôvodu je pre obchodníkov dôležité sledovať vývoj na komoditných trhoch, neustále sa vzdelávať a získavať skúsenosti.

Komodity sa môžu obchodovať s nástrojmi CFD, keď obchodníci nenakupujú fyzické komodity, ale iba deriváty. To znamená, že sa obchoduje so zmluvou o cenovom rozdiele. Dôvod používania tohto nástroja je prostý – skladovanie skutočnej komodity je náročné a nákladné, pre drobných obchodníkov prakticky nemožné.

Ako začať obchodovať s XTB

Na obchodovanie alebo investovanie s XTB je potrebný účet, ktorý je možné jednoducho založiť priamo na webovej stránke brokera. Po úspešnom vytvorení a overení účtu sa sťahuje mobilná alebo desktopová verzia aplikácie.

Ďalším krokom je vloženie finančných prostriedkov na účet, po ktorom je možné vybrať nástroje a služby, ktoré chce človek využívať pri investovaní. Potom už stačí len pár krokov k uzavretiu prvého obchodu.

Ak záujemca váha, či je obchodovanie na XTB preňho vhodné, môže si vyskúšať najprv demo verziu účtu, v ktorom sa obchoduje len s virtuálnymi peniazmi. Tento krok umožňuje obchodníkom zoznámiť sa s platformou, ale aj so základmi investovania a obchodovania bez rizika straty peňazí.

Obchodná platforma xStation bude vyhovovať aj skúsenejším obchodníkom, ktorí môžu využiť množstvo funkcií a nástrojov. Technické analýzy, prístup k širokej škále derivátov a možnosť použitia pákového efektu dokážu pri obchodovaní výrazne pomôcť.

Ako už bolo spomenuté vyššie, pre úspešné obchodovanie na burze je dôležité aj vzdelávanie sa. Práve preto sú na XTB k dispozícii vzdelávacie materiály ako články, videá a webináre určené pre klientov a registrovaných užívateľov. Počas živých online seminárov majú účastníci príležitosť klásť otázky v reálnom čase a diskutovať s odborníkmi.

Článok nemá charakter investičného poradenstva. Je dôležité mať na pamäti, že každá investícia nesie istú mieru rizika, preto sa odporúča konzultovať svoje investičné plány s odborníkom a overiť si, či sú v súlade s vašimi cieľmi a očakávaniami týkajúcimi sa rizika.