Značne okresaný program Radvanského jarmoku v minulom roku musel byť kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii zrušený na poslednú chvíľu. A aj keď sa v roku 2021 organizujú už viaceré veľké podujatia, o Radvanskom jarmoku je zatiaľ úplne ticho.

Termín Radvanského jarmoku, druhý septembrový víkend, sa pomaly ale isto blíži. Mesto Banská Bystrica zatiaľ nekomunikovalo ani informácie pre trhovníkov a remeselníkov, ktorí sa pred prepuknutím pandémie pravidelne mohli prihlasovať od mája. Minulý rok už pred letom mesto avizovalo, že ak sa jarmok uskutoční, osloví overených predajcov a remeselníkov priamo.

Tento rok sa predajcovia nedočkali zatiaľ žiadnych informácií a v očakávaní sú aj Banskobystričania, pre ktorých je jarmok tradičným zakončením leta.

„Podobne ako v uplynulom roku, aj teraz pripravujeme niekoľko variantov Radvanského jarmoku. To, či sa nakoniec uskutoční bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie,“ odpovedala na otázku portálu BBonline.sk hovorkyňa primátora, Zdenka Marhefková. V hre je tak niekoľko variantov a hlavné slovo v prípravách má vývoj pandemickej situácie spojený so šírením nového delta variantu koronavírusu.

Podľa Marhefkovej by sa však malo v najbližších týždňoch rozhodnúť o tom, či sa jarmok uskutoční: „Obyvateľov a návštevníkov mesta budeme o rozsahu príprav informovať v prvej polovici augusta.“ Mesto tak v blízkej budúcnosti upresní aj opatrenia spojené s organizáciou.

V prípade Radvanského jarmoku by malo ísť o jeho 363. ročník, pričom v minulosti sa neuskutočnil len dvakrát. Počas druhej svetovej vojny a vlani kvôli celosvetovej pandémii.