Fanúšikovia banskobystrických baranov už nejaký čas poznajú meno nového hlavného trénera A-mužstva. To bude v nasledujúcej sezóne viesť Norbert Javorčík, ktorý sa od trénovania banskobystrickej juniorky posúva o úroveň vyššie a bude chcieť nadviazať na úspešnú prácu Vladimíra Osrzágha a Dana Cemana. My Vám s novým kormindelníkom HC’05 prinášame rozhovor.
Norbert Javorčík pôsobil doposiaľ vo svojej trénerskej kariére v mládežníckych kategóriách. Z pozície asistenta reprezentačných výberov do 18 a 20 rokov sa dostal do pozície hlavného trénera slovenskej osemnástky a široká verejnosť si ho pamätá najmä vďaka domácim Majstrovstvám sveta do 18 rokov v roku 2017, na ktorých predvádzali naši mladí reprezentanti pod jeho vedením atraktívny hokej a skvelé výkony.
Javorčík sa následne upísal Banskej Bystrici a v troch sezónach viedol jej juniorku, s ktorou sa v minulej sezóne pre koronakrízu nepredstavil vo finále play-off, kam sa mladí barani prebojovali cez Košice a Trenčín. Po sezóne sa uvoľnila trénerská stolička v A-mužstve HC’05 a Norbert Javorčík tak dostal od klubu príležitosť posunúť sa vyššie. My sme sa s ním porozprávali o jeho trénerskej práci, plánoch pre budúcu sezónu, ale aj o vzťahu s Vladimírom Országhom.
Ako ste zobrali ukončenie sezóny a následné obdobie koronakrízy? Venovali ste sa hokeju aj v tomto období?
Ukončenie sezóny som zobral ako fakt, s tým sa nedalo nič robiť. S banskobystrickou juniorkou sme mali sezónu rozohranú veľmi dobre, tešili sme sa na finále, ale vyššia moc zasiahla. Tak či tak si myslím, že sme urobili dobrú prácu v sezóne, takže tá satisfakcia pre nás všetkých tam do istej miery bola.
Po sezóne som sa hneď začal venovať hokeju, keďže je to moja práca a žiadna pauza od hokeja nenastala. Samozrejme, náplň práce sa trochu zmenila. Z každodennej praktickej práce s tímom sa stala práca metodického charakteru, v rámci ktorej sa snažíme pripravovať si materiály a informácie.
Široká verejnosť si Vás pamätá najmä z pôsobenia pri reprezentačnej 18-tke. Skúste však opísať banskobystrickým fanúšikom, aký ste typ trénera.
Ja si myslím, že každý človek sa vyvíja aj keď nejaké základné charakterové vlastnosti sú nemenné, ale myslím si, že každý tréner na sebe pracuje a snaží sa do istej miery rozvíjať, takže toto ma charakterizuje. Neviem, či to naozaj tak je, ale mojou snahou je sa rozvíjať aj po stránke vedomostnej, ale aj po osobnostnej. Snažím sa, aby komunikácia medzi mnou, hráčmi a realizačným tímom bola otvorená. Snažím sa veľa pracovať. Kým nejaká úloha alebo nejaký problém nie je vyriešený, tak sa snažím pracovať. Ak by som to mal o sebe povedať, nebojím sa práce aj veľkého objemu.
Prechod z juniorského hokeja do toho seniorského je pre hráčov výrazným skokom. Aké je to však pre trénera? Čo od toho očakávate a čo si myslíte, že bude iné z hľadiska vedenia tímu?
Ja si myslím, že ten seniorský hokej je už najvyššia úroveň. Hráči sú po každej stránke vyspelejší, čo je logické. Dospievajú ako osobnosti a neustále sa zlepšujú po technickej a taktickej stránke, fyzickej pripravenosti, takže sú logicky na vyššej úrovni. Aj tréneri sa musia viac zamerať na detaily, čo nahráva aj tomu, že celý realizačný tím okolo seniorskej kategórie je trošku širší a umožňuje trénerovi viac sa sústrediť na detaily. Od svojej práce teda očakávam, že pri A-mužstve sa budem musieť ešte viac zamerať na zápasové detaily.
V minulých sezónach sa v A-mužstve počas letnej prípravy objavilo viacero juniorov, ktorí dostali šancu aj v prípravných zápasoch. Príležitosť zahrať si v Tipsport lige ale mali len máloktorí. Keďže ste posledné tri sezóny viedli bystrickú juniorku, viete už teraz povedať, že sa v nej nachádzajú hráči, ktorí môžu v budúcej sezóne pravidelne hrávať v A-tíme?
Ja osobne si myslím, že majú potenciál, aby sa do najvyššej súťaže niektorí pozreli. Je momentálne veľmi špekulatívne hovoriť o tom, aký počet hráčov to bude. Jedna vec je, či majú potenciál a druhá vec je aj ten priestor, ktorý môžu dostať. V tejto sezóne máme vytipovaných hráčov, o ktorých si myslíme, že majú potenciál sa presadiť v Tipsport lige a takisto, že by sme im mali ten priestor vytvoriť, aby sa v najvyššej súťaži presadili.
Klub avizoval už počas minulej sezóny, že chce káder v tej nadchádzajúcej omladiť a znížiť rozpočet. Kvôli koronakríze však k tomuto kroku budú musieť pristúpiť všetky kluby v súťaži. Znamená to, že aj napriek mladšiemu kádru a nižšiemu rozpočtu sa môže Banská Bystrica opäť biť o vrchné priečky v tabuľke?
Nechcem teraz z mojej pozície hodnotiť prácu klubu pri seniorskom mužstve, nakoľko som pôsobil pri mládeži. Vnímal som aj situáciu v A-tíme, to je normálne. V juniorke sme sa snažili tú našu prácu robiť čo najlepšie a pripravovať hráčov na intenzívny hokej, na to aby sa dokázali sústrediť práve na detaily a na svoj vlastný výkon, ale tak ako ste aj vy povedali, tých hráčov, ktorí reálne odohrali dobrú porciu času a mali možnosť sa zlepšovať v seniorskom tíme až tak veľa nebolo. To znamená, že ten krok, kedy chceme vo väčšej miere dať aj týmto hráčom priestor, je práve táto sezóna.
Nie som alibista, nechcem sa na to vyhovárať, ale je to určite pred začiatkom sezóny otázne, ako sa s tým vyrovnajú a koľko času na to budeme potrebovať, aby sme si ako realizačný tím s hráčmi sadli a pochopili sa navzájom. Takže práve táto sezóna bude pre nás taká, že všetky tieto mechanizmy by mohli do seba zapadnúť a v priebehu sezóny budeme vedieť viac o tom, ako ďaleko sme v tomto procese. To však nemení nič na tom, že chceme byť úspešný tím, či už budeme hrať s mladými hráčmi, či to bude viac alebo menej odchovancov. Nejaké konkrétne výsledkové ambície si však nedávame.
Máte predstavu, kedy a v akom režime by mohla začať letná príprava?
V najbližšom období ešte nejaké obmedzenia budú. Na druhej strane si myslím, že od budúcej stredy už budú umožnené akékoľvek tréningové aktivity. Samozrejme, sú tam ešte nejaké reštrikcie, ale tie už nebránia tímovému tréningu. Ja by som tú prípravu rozdelil a v podstate od budúceho týždňa už začne kondičná príprava pre hráčov, ktorí sú v Banskej Bystrici, alebo z priameho okolia a klub umožnil v spolupráci s kondičným trénerom Máriom Kalinom spoločnú prípravu. Ďalší členovia mužstva, ktorí nie sú priamo z Banskej Bystrice, absolvujú túto časť prípravy individuálne.
Spoločnú časť prípravy, kde už budeme vyžadovať, aby všetci členovia kádru, s ktorými v tom čase budeme dohodnutí, alebo ktorých budeme mať na skúške boli priamo v Banskej Bystrici, chceme odštartovať v týždni od 3. augusta. Vtedy by sme chceli začať už naozaj spoločnú časť prípravy, taký predsezónny kemp.
Hovorili ste od Vášho menovania do pozície hlavného trénera aj s Vašimi predchodcami Vladimírom Országhom a Danom Cemanom?
Priznám sa, že komunikácia s Vladom Országhom bola bližšia a aj keď bol v pozícií hlavného trénera Banskej Bystrice, aj keď bol v Slovane v pozícii hlavného trénera, či v pozícií asistenta reprezentačného mužstva, stále sme sa o hokeji rozprávali a stále sa aj rozprávame. Minulú sezónu sa niekoľkokrát zúčastnil aj tréningov juniorky, takže s ním je tá komunikácia bližšia a nepretržitá. Určite budem jeho pohľad a dokonca aj jeho rady využívať, ale na druhej strane mám svoj pohľad na hokej a chcel by som priniesť svoje myšlienky do seniorského hokeja.
Bez ohľadu na to, či budete hrať domáce zápasy v Banskej Bystrici, alebo v Brezne, či sa sezóna začne s divákmi alebo bez nich. Čo by ste na úvod svojho pôsobenia pri A-mužstve odkázali banskobystrickým fanúšikom?
Všimol som si, že fanúšikovia navštevovali zápasy a boli šiestym hráčom pre domáci tím. Odkázal by som im, že budeme samozrejme všetci snažiť urobiť svoju prácu najlepšie ako vieme a tak aby mali prečo chodiť na zimný štadión. Boli by sme veľmi radi, keby aj v tejto fáze, kedy chceme dať príležitosť mladým hráčom, naďalej chodili, pozerali sa na nás a povzbudzovali svoj tím.