V znamení muzikálov sa budú niesť novembrové stredy v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

 

Hudobné átrium a InfoUSA pozývajú na prehliadku slávnych filmových muzikálov! Projekcie sú súčasťou audiovizuálnej výstavy Zaostrené na muzikál, ktorú dopĺňajú doplnenej zaujímavé tematické publikácie. Výstava je prístupná počas otváracích hodín ŠVK a potrvá do 30. novembra.

La La Land (USA/Hong Kong, 2016, 128 min)

Streda 7. november – 16:00 h

Muzikál La La Land kraľoval na vlaňajšom 89. ročníku udeľovania americkej Akadémie filmových umení a vied, keď získal šesť Oscarov zo štrnástich nominácií. Je moderným spracovaním klasického hollywoodskeho milostného románu, umocneným skvelými piesňami sprevádzanými veľkolepými tanečnými číslami. Vykresľuje vášnivý milostný vzťah od rozvíjajúcej sa lásky až po trpké sklamanie z veľkých ambícií. V hlavných úlohách sa zaskvejú Ema Stone a Ryan Gosling.

Páni majú radšej blondínky (USA, 1953, 91 min)

Streda 14. november – 16:00 h

Slávna a nestarnúca romantická muzikálová komédia v hlavnej úlohe s Marilyn Monroe. Rola okúzľujúcej, rozkošnej a naivnej blondínky, ktorá si získava srdcia okolitých mužov, bola Marilyn šitá na mieru a v podobe ďalších filmov ju sprevádzala celým umeleckým životom. Z filmu pochádzajú slávne piesne Diamonds are girl’s best friend či Bye bye baby, ktoré zaznamenali vzostup jej hudobnej a filmovej kariéry.

Moulin Rouge (Austrália/USA, 2001, 123 min)

Streda 21. november – 16:00 h

Muzikál Moulin Rouge, ovenčený mnohými filmovými cenami, patril medzi najúspešnejšie filmy roku 2001. Tento tragikomický príbeh o hľadaní lásky nás zavedie do roku 1899, do prostredia parížskeho nočného kabaretu Moulin Rouge. Do bohémskeho sveta hudobníkov, maliarov a spisovateľov, ktorým sa hovorilo „deti revolúcie“. Na periférii Paríža, v štvrti Montmartre, sa ocitá nadšený a neskúsený spisovateľ, aby napísal príbeh o láske. Zoznámi sa s hviezdou podsvetia Satine, ktorú volajú „iskrivý diamant“. Príbeh o idealizme a poznaní sprevádzajú slávne skladby The Show Must Go On, Roxanne, Your Song, Nature Boy a ďalšie. V hlavných úlohách Nicole Kidman a Ewan McGregor.

Jesus Christ Superstar (USA, 1973, 106 minút)

Streda 28. november – 16:00 h

Legendárne filmové spracovanie svetoznámej rockovej opery s hudbou Andrew Lloyd Webbera. Pohľadom Judáša Iškariotského rozpráva príbeh o posledných siedmych dňoch života JEŽÍŠA KRISTA – od jeho príchodu do Jeruzalemu až po ukrižovanie. Ambiciózny filmový projekt natáčali priamo v Palestíne. Muzikálová premiéra sa uskutočnila na Broadwayi v roku 1971.