V piatok dopoludnia zasadalo v priestoroch banskobystrickej Radnice Združenie K8 – združenie krajských miest v zastúpení ich primátorov. Tí mali na programe viac bodov ohľadne spolupráce a zdieľania skúseností, napríklad aj pri modernizácii a ďalšom rozvoji mestských polícií. Ťažiskovým bodom bolo ale rokovanie ohľadom nového návrhu ministerstva financií k financovaniu územnej samosprávy a návrhu zákona o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej správy.

Návrh podľa Ministerstva financií má síce mestám a obciam priniesť rast príjmov o 3%, ale zároveň im cez iné zákony berie toľko, že v skutočnosti budú mať menej peňazí, ako minulý rok. Zástupcovia samospráv pritom upozorňujú že po šetreniach v uplynulých rokoch sú už ich rezervy vyčerpané. Aj teraz sú najmä v menších obciach problémom sociálne služby, verejná doprava, osvetlenie a čistota. Primátori krajských miest upozorňujú, že toto sa pri ďalšom výpadku môže stať realitou aj vo veľkých mestách. Primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik navyše upozornil, že mestá sa dosiaľ úplne nevyrovnali ani s prenesenými kompetenciami spred niekoľkých rokov: „Neustále pred sebou tlačíme balvan, s ktorým sa len postupne vyrovnávame,“ uviedol Ftáčnik s tým, že mestá by potrebovali s príjmami ešte aspoň rok rásť.

„Zavedenie daňového mixu prenáša problémy štátu na plecia miest a obcí a ich obyvateľov. Núti nás, aby sme zvyšovali dane a poplatky alebo znižovali služby, ktoré poskytujeme obyvateľom,“ stojí v dnešnom vo vyhlásení K8. Ako dnes informovali primátori jednotlivých miest, krajské mestá neodmietajú podiel na riešení finančných problémov štátu a preto chcú s ministrom financií a poslaneckými klubmi v NR SR ďalej diskutovať.

[youtube FeNfEf9uH48 590 350]