Spoločnosť SPP CNG s.r.o. v piatok 17. marca otvorila pre verejnosť novú verejnú plniacu stanicu na stlačený zemný plyn (CNG) v Banskej Bystrici. Slovenskí motoristi jazdiaci na ekologické palivo CNG tak získajú kvalitnejšie a dostupnejšie služby.

Nová plniaca stanica SPP CNG v Banskej Bystrici sa nachádza v mestskej časti Kremnička, na spojnici medzi Zvolenskou cestou a Sládkovičovou ulicou v blízkosti rýchlostnej komunikácie R1. Samoobslužná prevádzka a vysoká kapacita plnenia CNG – takmer 800 kg/hod, umožňuje zákazníkom plniť stlačený zemný plyn komfortne, 24 hodín denne, 7 dní v týždni na dvoch výdajných stojanoch. Osobné a úžitkové vozidlá či ťahače motoristi natankujú za porovnateľný čas ako pri používaní konvenčných palív, ktorými sú nafta alebo benzín. Platiť je možné aj platobnou kartou.

„CNG je ekologické palivo, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov v celej Európe. Našlo si široké uplatnenie nielen v hromadnej doprave, ale aj medzi podnikateľmi a individuálnymi motoristami. V rámci Slovenska otvárame už deviatu plniacu stanicu SPP CNG. V najbližších rokoch plánujeme sieť plniacich staníc, ktoré budú dostupné pre verejnosť ďalej rozširovať,“ hovorí Štefan Šabík predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).

V roku 2016 spoločnosť zmodernizovala na plniacich staniciach v Nitre a Žiline výdajné stojany, navýšila kapacitu ich zásobníkov a v Košiciach presťahovala, navýšila kapacitu a zmodernizovala plniacu stanicu CNG na Hornádskej ulici. Počas posledných troch rokov bol stlačený zemný plyn stále lacnejší ako nafta, v priemere o viac ako 11 %. Pri porovnaní nákladov na jazdu s benzínom vodiči ušetria ešte viac. Niektoré modely sériovo vyrábaných vozidiel na CNG sú už dokonca lacnejšie ako naftové s rovnakým výkonom. Automobil s pohonom na CNG sa tak svojmu majiteľovi odvďačí nízkymi nákladmi na prevádzku už od prvých kilometrov.

„Pre spoločnosť Alfa Bio je stlačený zemný plyn jednou z mála alternatív voči benzínu a nafte, ktorá sa dá v biznise používať bez ekonomických alebo ekologických kompromisov. Zodpovednosť k zdraviu, okoliu a životnému prostrediu je jedna z kľúčových hodnôt spoločnosti Alfa Bio. To sa odráža nielen v prístupe k produktom, ale aj v celom podnikaní. Aj naša spoločnosť Lunter s.r.o. v súčasnosti využíva osemnásť áut, ktoré poháňa CNG. Ročne najazdia asi 350 000 kilometrov. V porovnaní s autami na iný pohon, ktoré má spoločnosť vo svojej flotile, sú vozidlá využívajúce stlačený zemný plyn jednoznačne ekologicky a ekonomicky najefektívnejšie. Po rozšírení siete CNG staníc plánujeme pre naše spoločnosti počet áut s pohonom na palivo CNG ešte zvýšiť,“ povedal Juraj Lunter, riaditeľ spoločnosti Alfa Bio o CNG.