Všetky cesty vedú do Ríma. A žiadna z nich nevedie ku mne. Skoro dadaistický nárek… Nostalgia – nová inscenácia banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR), ktorá vznikla v rámci projektu Ženské úteky, sa venuje téme odchodov Slovákov/Sloveniek do cudziny a návratov naspäť domov.

nostalgia1„Prečo ľudia opúšťajú svoju krajinu a hľadajú šťastie inde? Slováci a Slovenky v pravidelných intervaloch opúšťali slovenskú zem a snažili sa prežiť v cudzine. Novodobý fenomén odchodov mladých ľudí do cudziny má inú príchuť ako ten na začiatku 20. storočia, cez druhú svetovú vojnu, po znárodnení v roku 1948 alebo po okupácii Československa Rusmi v roku 1968. Všetkých nás prekvapuje, ako často a mnoho ľudí odchádza za prácou, za vzdelaním do cudziny,“ uviedla autorka inscenácie Iveta Horváthová.

Fenomén migrácie, vnútornej i fyzickej, sa stal predmetom skúmania a rozhovorov autorky s mnohými mladými ľuďmi aj s ľuďmi strednej generácie. Nostalgia je hrou o odchodoch z domu a príchodoch z cudziny naprieč jednou rodinou a jej známymi. Pomedzi to presakujú otázky xenofóbie, strachu z cudzoty, znevýhodnenie preto, lebo patríme do strednej a východnej Európy.

„Počula som jedno prehnané tvrdenie, vraj Slováci a Slovenky o tristo rokov už nebudú existovať, ani ich jazyk. Možno. No, zatiaľ sa pýtajme a hľadajme, kto sme, odkiaľ kráčame a či vieme, kam ideme,“ hovorí autorka.

Iveta Horváthová: NOSTALGIA

Scéna: Pavol Andraško a.h., kostýmy: Miriam Struhárová a.h., hudba: Róbert Mankovecký a.h., pohybová spolupráca: Tomáš Mischura a.h. Účinkujú: Peter Butkovský, Mária Danadová a.h.,  Michal Ďuriš a.h., Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Tomáš Mischura a.h., Juraj Smutný, Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Alena Sušilová. Réžia: Marián Pecko.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP 2013.

Premiéra v piatok 20. decembra o 19. hod.