Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií sa v tomto roku koná netradične, vo virtuálnej podobe. Aktuálny Šestnásty ročník podujatia sa uskutoční v sobotu 14. novembra. V Stredoslovenskom múzeu budú mať v tento deň dvere pre návštevníkov otvorené.

Noc v spoločnosti akváriových rybičiek

Stredoslovenská galéria (SSG) v Banskej Bystrici na svojej pôde aktuálne hosťuje živé prostredie, ktoré je súčasťou umeleckého diela Petry Feriancovej CUM NATURA a ponúka možnosť stráviť Noc múzeí a galérií 2020 v spoločnosti akváriových rybičiek.  V sobotu 14. novembra od 16:30 – 20:00 h vás aspoň virtuálne poteší pohľad na rybičky rodu Apteronotus Albifrons (Nožovec bieločelý), ktoré sú primárne nočnými živočíchmi a vynikajú výnimočnosťou svojej pohybovej kultúry.

„Za neusmerňovaných prirodzených okolností sú tieto ryby skôr ťažko sledovateľnými živočíchmi, ktoré vo svojich habitatoch vyhľadávajú husto zarastené toky povodia Amazonky plné úkrytov. Pre svoje typické pohybové kvality ich nazývajú aj Čierni duchovia. Prekvapivo sa prevaľujú na strany a pri pohybe riasenej plutvy po dĺžke spodnej časti tela vytvárajú éterickú kresbu. Ďalšími anatomickými zvláštnosťami sú ich orientácia v priestore, alebo napríklad pri love bezstavovcov a malých rýb pomocou echa, viď. v slabom elektrickom poli, vysielajú 3-10 V výboje a snímajú ich cez odrazené impulzy,“ pribižuje SSG svojich súčasných obľúbených rezidentov.

Výstava CUM NATURA v Bethlenovom dome:

Výstava Petry Feriancovej CUM NATURA je piatou časťou projektu Stredoslovenskej galérie HYDROZOA.  Viac info a online streaming nájdete na Facebooku.

Tri za jedno

Do tohtoročnej Noci múzeí a galérií sa zapája aj Stredoslovenské  múzeum (SSM) v Banskej Bystrici. Ako uviedla PR manažérka SSM Kristína Hatarová, všetky domy múzea – Thurzov a Matejov dom a Tihániyovský kaštieľ, budú v sobotu otvorené od 13:00 do 20:00 h. Posledný vstup je o 19:30 h a maximálny počet návštevníkov v rámci expozície je šesť.

„Zaviedli sme jednotné vstupné dve eurá, ktoré návštevníci zaplatia len v jednom z našich domov a do ďalších už budú mať vstup zdarma. V zmysle hesla „tri za jedno“. V tento deň budú zároveň pre našich návštevníkov pripravené komentované prehliadky našich expozícií či výstav zdarma. Nenechajte si ujsť príležitosť spoznať našu históriu a faunu, tvorbu zabudnutých umelcov či exotické zákutia ďalekých krajín.“

Deti si prídu na svoje v Matejovom dome, kde ich čaká prehliadka s názvom Hravo po múzeu (o 15:00 a 17:00 h).

S hračkami a bábkami na hrade

Oplatí sa v sobotu navštíviť aj Hrad Modrý Kameň. Tamojšie Múzeum bábkarských kultúr a hračiek pripravilo na sobotu (od 15:00 h) veľmi zaujímavý online program. Nechýba v ňom bábkodielňa, bábková rozprávka O hradnom duchovi a prehliadky expozície, počas ktorých sa zoznámite s bábkami z exotickej Indonézie, rodinnými bábkovými divadlami, tradičným bábkovým divadlom rodiny Dubských z Košíc aj s hračkami 20. storočia.  Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

Do múzea či galérie aj v pyžame

Počas Noci múzeí a galérií 2020 si z ktoréhokoľvek miesta na Slovensku môžete (virtuálne) zájsť aj do Bratislavy. Program dvadsiatich pamäťových a kultúrnych inštitúcií v Bratislave a múzeí SNM ponúka množstvo tém, kde v centre záujmu je múzejný artefakt alebo výtvarné dielo a jeho prezentácia.  Virtuálne výstavy, komentované audio či video prehliadky, kurátorské sprievody, prednášky, diskusie, inštruktážne videá, datasheety, herné zóny, kvízy alebo pracovné listy môžete sledovať  s rodinou, priateľmi či len tak osamote večer v pyžame. A to všetko v sobotu 14. novembra od 15:00 do 24.00 h. Aktuálne informácie nájdete na Facebooku.