Už po štrnásty raz sa slovenské múzeá a galérie zapájajú do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. Podujatie sa tradične uskutoční v tretiu májovú sobotu.

Medzi mestami, ktoré v sobotu 19. mája otvoria návštevníkom dvere múzeí a galérií dokorán, sú opäť aj Banská BystricaZvolen, ktoré Noc múzeí a galérií aj tento rok organizujú spoločne.

Noc múzeií a galérií aj tento rok láka na návštevu nielen banskobystrických, ale aj zvolenských pamiatok.

Vstupenku (jednotné vstupné 1 €, ZŤP a deti do 6 rokov bezplatne) si stačí zakúpiť v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici alebo vo Zvolene a vstup do ďalších inštitúcií je zdarma.

Navyše, s opečiatkovanou vstupenkou návštevníci a návštevníčky „Noci“ získajú možnosť prepraviť sa medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v dobovom vlaku a v MHD v oboch mestách cestovať bezplatne (od 15:00 do 24:00 h). Ak nazbierajú aspoň štyri pečiatky, a v ktoromkoľvek múzeu alebo galérii vyplnia lístok, zapoja sa do žrebovania o hodnotné ceny.

Sedem banskobystrických a zvolenských múzeí a galérií pripravilo na sobotu 19. mája skutočne zaujímavý, príťažlivý program.

Múzeum Slovenského národného povstania

Banská Bystrica, Kapitulská 23, 16:00 – 24:00 h

Lákadlom v areáli Múzea SNP, bude nesporne možnosť nahliadnuť do vojenskej poľnej kuchyne a dozvedieť sa, čo sa varilo počas vojny, ako asi vyzerala strava vojaka bojujúceho na fronte, čo jedli partizáni, alebo aké jedlá mali najradšej naši starí rodičia, čo je fizólňa, cigorka, chrapne, fučka, či komisárek…

A nebude chýbať ani poľná pošta, ktorou môžete poslať pohľadnicu so svojimi zážitkami rodine či priateľom.

Nazrieť môžete aj do zemľanky a do frontového života vojakov, zoznámiť sa s prácou Digitalizačného centra Múzea SNP a pozrieť si kultový film Obchod na korze (kinosála, 21:00 h). A, samozrejme, aj stálu expozíciu múzea – s tematickým sprievodcom pre rodiny s deťmi.

Stredoslovenská galéria

Banská Bystrica, 16:00 – 23:00 h

Stredoslovenská galéria (SSG) počas sobotňajšej noci otvorí všetky tri svoje stánky umenia.

V Bethlenovom dome (Dolná 8) ponúka prehliadku výstavy malieb Jany Farmanovej V mojich záhradách (16:00 – 23:00), tvorivú dielňu k tejto výstave (17.00 – 20.00), ako aj komentovanú prehliadku Stálej expozície S. Filka v SSG (20:00).

Pretóriu (Nám. Š. Moysesa 25) si návštevníci a návštevníčky môžu pozrieť výstavu Blažeja Baláža ghOstwriter a tiež sa zúčastniť tvorivej dielne k tejto výstave, ktorá sa uskutoční na loggii Pretória (17:00 – 20:00). Deti iste poteší premietanie animovaných filmov Kino Fest Anča v klube Pretória (o 16:00 a 17:00).

Vo Vile Dominika Skuteckého (Horná 55) okrem prehliadky Stálej expozície D. Skuteckého (komentovaná prehliadka s kurátorkou o 18:00), si prídu na svoje milovníci pikniku a literatúry. Malých aj veľkých čakajú v záhrade vily (od 16:00) hry, knihy aj detská čitáreň s knižkou nemeckej autorky Gerti Tetzner Tri životy Maxi. Čitáreň, ktorú pripravili banskobystrické Artforum a Literárna bašta, sa začína o 17:00 h.

Na záver to bude koncert hudobnej skupiny Clube de esquiar s projekciou (21:00). Skupina bratov Havlíkovcov sa inšpiruje brazílskou hudbou 70. rokov a pracuje s textami lisabonského básnika Fernanda Pessou.

Stredoslovenské múzeum

Banská Bystrica, 16:00 – 24:00 h

Aj Stredoslovenské múzeum (SSM) otvára v sobotu všetky svoje „domy“ – Matejov, Thurzov aj Tihányiho.

Podujatia v Matejovom dome (Nám. Š. Moysesa 20) sa budú niesť v znamení motta Pod krídlami medeného anjela. V čase od 16:00 do 24:00 h sa budú konať kostýmové prehliadky expozície na tému Slobodné kráľovské banské mesto, hovoriť sa bude o vplyve baníctva na rozvoj stredovekého banského mesta, o životnom príbehu patrónky baníkov Sv. Barbory aj o najväčšom baníckom povstaní v Banskej Bystrici. Nebude chýbať tvorivá dielňa pre deti s názvom Banícke tajomstvo (16:00 – 21:00), či Zlatokopecká horúčka na bystrický spôsob s ukážkami ryžovania zlata (16:00 – 19:00). Posledný vstup do Matejovho domu je o 23:00 h.

Ako bystrická meď dobýjala svet sa dozviete v Thurzovom dome (Nám. SNP 4). A nielen to! Vychutnať si môžete komentovanú prehliadku výstavy Trpezlivosť čipky prináša – s etnologičkou Janou Koltonovou. Pravekou tavbou medi Od kameňa k medi bude sprevádzať archeológ Roman Hrončiak. Pre všetky odvážne deti a ich rodičov je pripravený program Čo číha v tme a príbeh thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti Lesk a sláva Thurzovcov vyrozpráva majiteľ Thurzovho domu Ján Thurzo. Históriu medenej Banskej Bystrice uvidia návštevníci Thurzovho domu aj na filmovom plátne, a to vo filme Najstaršie dejiny mesta. Deti iste zaujme pátranie po nezbednom Permoníkovi, ktorý sa ukryl niekde v Thurzovom dome. Do tvorivej dielne Banícky permoník sa, samozrejme, môžu zapojiť aj rodičia (16:00 – 22:00). Posledný vstup do Thurzovho domu je o 23:00 h.

V Tihányiovskom kaštieli (Radvanská 27) si pomocou EkoMerača môžete vyrátať svoju ekologickú stopu a zároveň pozrieť výstavu Unesie Zem naše rozhodnutia? Tiež sa môžete zapojiť do skrášľovania aromatickej záhrady a vrátiť tak prírode to, čo nám požičala. Netradičné prehliadky stálej prírodovednej expozície Divočina v novej appke sa začínajú o 16:00 h a potom každú hodinu, posledná prehliadka je od 21:00 h. Tvorivá dielňa pre deti Planéta Zem bude aj o tom, aký vplyv majú naše každodenné rozhodnutia na planétu Zem (17:00 – 22:00). Posledný vstup do Tihányiovského kaštieľa je o 21:30 h.

ŠVK – Literárne a hudobné múzeum

Banská Bystrica, Lazovná 9, 16:00 – 23:00 h

Nielen v priestoroch Literárneho a hudobného múzea Štátnej vedeckej knižnice sa bude odohrávať tohtoročná Noc múzeí a galérií. Otvoria sa tiež dvere Pamätného domu J. G. Tajovského v Tajove a čaká vás aj nočná návšteva banskobystrických cintorínov.

Ešte predtým sa však na Nádvorí Márie Terézie odohrá divadelné predstavenie pre deti Šašo múdrejší než kráľ v podaní Divadla Hotel Mária (16:00). V Bábkarskom salóne sa dozviete o rôznych druhoch bábok a známej rodine bábkarov Anderlovcov. Deti si môžu vyrobiť svoju bábku na workshope, ktorý bude v čase od 17:00 do 20:00 h. V expozícii Múzeum – domov múz sa bude spomínať na ponického rodáka, slovenského nadrealistického básnika Štefana Žáryho, ktorého storočnicu narodenia si tento rok pripomíname. Ale nielen spomínať, aj tvoriť sa bude – nadrealistická báseň.

Fond LHM obsahuje viac ako deväťsto listov manželov Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej. Chcete vedieť, čo si písali? Dozviete sa to v živom čítaní Manželstvo v listoch v Pamätnom dome J. G. Tajovského v Tajove (18:00 – 20:00). A napokon, ako sme už spomenuli, vás čaká návšteva banskobystrických cintorínov, evanjelického a katolíckeho. Nočná prehliadka odhalí zaujímavosti zo života Terézie Vansovej či Viliama Figuša-Bystrého a zaznejú počas nej aj úryvky z najznámejších diel slovenskej literatúry a vážnej hudby (o 21. h).

Hodinová veža

Banská Bystrica, Nám. SNP, 16:00 – 24:00 h

Až do polnoci bude otvorená šikmá dominanta Námestia SNP Hodinová veža. Nenechajte si ujsť jedinečnú možnosť vystúpiť po 101 schodoch na vežu, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1552, a užiť si výhľad na mesto a okolie. A viete, prečo je Hodinová veža šikmá? Pradávna legenda vraj hovorí, že vežu naklonili anjeli, ktorí počas zamatovo čiernej noci nevideli kam letia a zrazili sa. Pred pádom ich zachránila strecha veže, o ktorú sa stihli zachytiť… (V prípade nepriaznivého počasia výstup na vežu nebude možný.)

Slovenská národná galéria  Zvolenský zámok

Zvolen, Nám. SNP 1, 15:00 – 24:00 h

Nosnou témou tohto ročníka Noci múzeí a galérií v SNG Zvolenský zámok je Originál a kópia v minulosti a 21. storočí.

V tvorivom ateliéri Sobotná bašta na zámku si rodiny s deťmi vlastnoručne vytvoria fotogramy vybratých umeleckých diel (15:30 – 17:30). Zaujímavá bude interaktívna ukážka troch druhov väzby (viazanie), priblíženie ich moderných foriem aj  porovnanie ich vývinu od minulosti po dnešok s názvom 3x väzba – kvety, papier, vlasy (15:30 – 16:30), či tandemová prednáška z cyklu Pozrime sa na to štýlovo s titulom Originál a kópia v minulosti a 21. storočí (17:00 – 19:00).

Svoj priestor bude mať počas Noci na zámku aj hudba, konkrétne Umenie a hudba v 16. až 18. storočí. Najskôr to bude prednáška reštaurátora SNG Zvolenský zámok  Mgr. art. Miroslava Slúku a po nej koncert banskobystrického univerzitného komorného orchestra Mladosť pod taktovkou Pavla Martinku, ktorý zahrá takmer neznáme skladby slovenskej hudby, týkajúce sa uvedeného obdobia (19:30 – 21:30).

Život štyroch vzácnych umeleckých diel zo zbierok SNG od ich vzniku, cez ich akvizíciu do zbierok múzea, spôsob ošetrenia až po ich púť slávnymi galériami doma aj v zahraničí, prerozprávajú návštevníkom pracovníci galérie v pásme Život obrazu (21:30 – 23:30). Milovníci hororu si prídu na svoje v zámockom Kine Krypta, kde sa v čase od 21:30 h do polnoci budú premietať krátkometrážne hororové snímky.

Noc múzeí a galérií na Zvolenskom zámku bude sprevádzať festival Zabudnuté remeslá (Ars antiqua) – v sobotu 19. mája od 10:00 h do polnoci. Festival pokračuje aj v nedeľu 20. mája (9:00 – 16:00 h).

Lesnícke a drevárske múzeum

Zvolen, Námestie SNP 23/35, 15:00 – 23:00 h

Lákadlom Noci vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu bude nesporne aj koncert Katky Málikovej s ansámblom, ktorý sa ako Hudobný div večera začne o 21:00 h.

Začiatok podujatia však bude patriť najmä deťom. V programe Múzejné tvory, stvory a potvory si vyskúšajú svoju šikovnosť v múzejnej tvorivej dielni, kde absolvujú  bábkovo-divadelný Minikurz animácie a osvoja si Kynologické desatoro, pričom nebudú chýbať koníky z Koniarne na Hornej Trebuli (15:00 – 18:00).

V knižnici rodiny Ostrolúckych sa návštevníci stretnú s autorkou Alexandrou Pavelkovou, ktorá ich prevedie príbehmi zo svojej knihy Údolie ľalií (18:00). O vzťahu prírody a kultúry budú v sprievode moderátora Petra Gogolu debatovať herečka Jana Pilzová a lesník a lesný pedagóg Igor Viszlai. Rozprávanie na tému Les v umení – umenie v lese sa začína o 19:30 h.

Zaujímavá aj romantická môže byť Prehliadka múzea pri nočnom osvetlení sviec, na ktorú sa môžete vybrať v čase od 20:00 do 23:00 h.

Noc múzeí a galérií 2018 sa bude konať aj v ďalších mestách Banskobystrického kraja a prinesie viacero „lákadiel“. Napríklad vo Fiľakove sprístupnia protiletecké kryty pod hradným vrchom, Novohradské múzeum v Lučenci sa zameria na výnimočnú históriu tamojších sklární, v Banskom múzeu v Banskej Štiavnici doplnia prehliadku expozícií veľkou „pátracou akciou“. Nevšedný zážitok sľubujú aj múzeá v Kremnici – Múzeum mincí a medailí, Múzeum gýča či Mestský hrad s mimoriadne otvorenou vyhliadkovou vežou, ale tiež Horehronské múzeum v Brezne, ktoré (okrem iného) pozýva na Čaj o(d) piatej u Bendíkov s muzikou aj divadlom.

Noc múzeí a galérií organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom. Viac informácií o Noci múzeií a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene nájdete aj na facebooku.