Tretia májová sobota bude už tradične patriť múzeám a galériám. Slovensko sa už po desiaty raz zapojí do medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií. Pre návštevníkov je v sobotu 17. mája až do noci vo viac ako 50 mestách pripravený pestrý a bohatý program.

Noc muzei a galerii 2014Noc múzeí a galérií patrí medzi najúspešnejšie kultúrne podujatia, pripravované múzeami a galériami, kedy si cestu do múzeí a galérií nájdu tisíce návštevníkov. V minulom roku v tento deň múzeá a galérie po celom Slovensku navštívilo viac ako stotisíc návštevníkov.

Noc múzeí a galérií je na Slovensku zviazaná so sviatkom múzejníkov na celom svete – s Medzinárodným dňom múzeí, kedy múzejníci pripomínajú verejnosti, že sú tu preto, aby nám pripomenuli bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva, jeho význam pre poznanie našej púte, po ktorej kráčame za poznaním odkiaľ prichádzame, kto sme a kam smerujeme. Hlavnými organizátormi podujatia sú Zväz múzeí Slovenska v spolupráci so Slovenským národným múzeom a Slovenskom národnom galériou. Generálnym partnerom je Poštová banka a. s.

Noc múzeí a galérií v Banskej Bystrici 

Múzeum Slovenského národného povstania (Kapitulská 23) bude v sobotu otvorené od 17. do 22. hod. Na návštevníkov čaká sprístupnená stála expozícia, statické ukážky výzbroje a výstroje Klubov vojenskej histórie, ale aj prezentácia obcí Partizánskej republiky v areáli múzea. Obce ako Kalište, Slovenská Ľupča, Podkonice, Baláže a ďalšie sa budú prezentovať svojou históriou, tradíciami, zvykmi či jedlom. Viac info na oficiálnej stránke múzea. 

noc muzei a galerii ssgStredoslovenská galéria otvorí svoje priestory od 13. do 20. hod. Vo Vile Dominika Skuteckého (Horná 55) si môžete vychutnať Čítanie v záhrade (o 15. a 16. hod.). Zaznie úryvok z knihy maliarovho vnuka Petra Karvaša V hniezde o spisovateľových zážitkoch z detstva stráveného v tomto prostredí. Vlastné predstavy inšpirované čítaním a pobytom v záhrade zobrazia deti kresbou a maľbou. (V prípade nepriaznivého počasia sa program presúva do zimnej záhrady vo vile).

O 17. hodine to bude výklad zameraný na dočasne zapožičané dielo maliara – Víťaz regaty zo Slovenskej národnej galérie a komentovaná prehliadka Stálej expozície Dominika Skuteckého.

Bethlenov dom (Dolná 8) ponúka prehliadku výstavy Evy Hnatovej Katharsis (14.- 20. hod.) a v  Praetoriu na Námestí Š. Moysesa si v tom istom čase môžete pozrieť výstavy No Comment? Vol.4 a Vstúpte prosím (!) – lektorská prehliadka oboch výstav bude o 18.30 hod. 

Stredoslovenské múzeum – Thurzov dom (Nám. SNP 4) počas Noci múzeí 2014 odštartuje oslavy 125. výročia múzea, 25 rokov od otvorenia prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli a 5 rokov od otvorenia spoločenskovednej expozície o histórii mesta v Matejovom dome.

Aj napriek pokračujúcemu procesu digitalizácie zbierkového fondu vo všetkých expozíciách Stredoslovenského múzea, si návštevníci môžu pozrieť všetky expozície múzea (v čase od 18. do 23. hod.). 

Noc muzei a galerii svkŠtátnu vedeckú knižnicu – Literárne a hudobné múzeum (Lazovná 9) môžete v sobotu navštíviť od 15. do 23. hod. Organizované vstupy s lektorátom v Bábkarskom salóne budú o 15., 17., 19. A  21. hod. V salóne sa stretneteso známymi bábkovými hrami a hercami a pozrite si ukážky toho najlepšieho z tradičných predstavení. Čakajú na vás tiež tvorivé dielne bábkoherectva. Expozícia Ľudové hudobné nástroje ponúka 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov a tiež rozprávanie a premietanie dokumentu o výrobe a zdobení fujár (20 – 30 min.). Organizované vstupy s lektorátom sú v rovnakom čase ako v Bábkarskom salóne.

V bohatej „nočnej“ ponuke Štátnej vedeckej knižnice je ďalej pietna spomienka na banskobystrického spisovateľa Mikuláša Kováča na cintoríne a literárne pásmo v podaní študentov Gymnázia Mikuláša Kováča, spomienka pri príležitosti 50. výročia nedožitých narodenín Joža Urbana. Výstava venovaná autorovi na 2. poschodí bude doplnená prezentáciou jeho tvorby a tiež nočná prehliadka banskobystrických cintorínov (21. – 22. hod.) so zastaveniami pri hroboch významných osobností.

V Átriu ŠVK sa uskutoční workshop tvorivého písania, koncert indie-rockovej skupiny Regále a v Galérii v podkroví si môžete otestovať svoju zručnosť v tvorivých dielňach Vmaľuj (sa) do kameňa… Viac informácii sa dozviete  na oficiálnej stránke Štátnej vedeckej knižice.

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica

Sobotňajšia noc na banskoštiavnickom Starom zámku bude naplnená strachom, smiechom ale aj poznaním. Pre všetkých návštevníkov je pripravená netradičná nočná prehliadka prezentujúca večný život tu na Zemi, ktorý nemusí byť vždy taký úžasný ako sa na prvý pohľad zdá… (18. – 23. hod.).