Päťdesiat divadiel, kultúrnych centier či umeleckých škôl v dvadsiatich troch slovenských mestách privíta divákov a diváčky v rámci tohtoročnej Noci divadiel. Trinásty ročník podujatia sa bude niesť v znamení aktuálnej témy Vojna nemá ľudskú tvár.

Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. Koordinátorom Noci divadiel na Slovensku je Divadelný ústav.

„Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy,“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

V Banskej Bystrici počas tohtoročnej Noci divadiel privítajú návštevníkov štyri kultúrne inštitúcie – Bábkové divadlo na Rázcestí, Harry Teater – DIVADLO POD BALKÓNOM, Divadlo Štúdio tanca a Štátna opera. Tradične otvára dvere aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a premiérovo sa Noc divadiel uskutoční v obci Medzibrod, ktorá je domovom obľúbeného Potulného dividla J+T. Čo čaká návštevníkov a návštevníčky týchto divadiel v sobotu 19. novembra na 13. ročníku festivalu Noc divadiel?

Bábkové divadlo na Rázcestí pozýva na scénické čítanie z ukrajinskej tvorby, site specific. V réžii Mariána Pecka účinkuje celý umelecký súbor divadla. Noc divadiel na Rázcestí sa začína o 19.00 h a bude sa niesť v znamení témy Vojna nemá ľudskú tvár. Viac informácií na stránke BDNR.

Štátna opera uvedie komorný koncert svojich sólistov a sólistiek Od opery k operete a muzikálu. Dramaturgička Alžbeta Lukáčová prevedie návštevníkov dejinami opery, hudobno-štýlovými epochami aj technikami spevu a interpretácie hudby. Prostredníctvom praktických ukážok sa diváci oboznámia s charakteristikami komickej i dramatickej opery, dozvedia sa, čo je recitatív i ária, aj to, aký je rozdiel v spievaní opery, operety či muzikálu. Večer v Bohéma klube Štátnej opery začína o 21.00 h.

Sídliskové Divadlo pod balkónom si v rámci Noci divadiel pripomína aj výročie svojho vzniku. Prvých návštevníkov privítalo počas 5. ročníka Noci divadiel v novembri 2014. Tento rok prichádza opäť s novou rozprávkou. Je to známy príbeh o malých roztomilých kozliatkach. Príbeh o tom, že strach môže mať naozaj veľké oči, veľké uši a možno aj veľké zuby. Rozprávka Kozliatka začne o 17.00 h.

V duchu tohtoročného hesla Noci divadiel sa v Divadle Štúdio tanca spoja silné piesne o vojne (a mieri) s pohybom umeleckého súboru. Tanečné improvizácie súznejúce s výpoveďou hudby rôznych žánrov, na rovnakú tému… Výsledný zážitok umocnia projekcie textov piesní s ich slovenským prekladom, od Boba Dylana cez Doors až po Slayer. Tanec o vojne (a mieri), podujatie, ktoré sa už možno nikdy nezopakuje (22.00 h). Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Medzibrodské Potulné dividlo J+T (Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec) si na divadelnú sobotu 19. novembra pripravilo vskutku pekný program, ktorý poteší deti ale aj dospelých. V Kultúrnom dome privítajú návštevníkov už o 16.00 h, aby im predstavili projekt Noc divadiel, do ktorého sa v Medzibrode zapájajú po prvý raz. A po prvý raz práve v tento deň divadlo uvedie aj pôvodnú rozprávku Popolvár (16.15 h). Veselá rozprávka s piesňami je o tom, že nie je dôležité, ako človek vyzerá, ale čo dokáže. A keď budete robiť s láskou to, čo vás baví, budete šťastní. A tým pádom budú šťastní aj všetci okolo vás. A celý svet sa premení na jednu veľkú, voňavú pekáreň… Po predstavení deti v tvorivej perníkovej dielni budú tvoriť to, čo videli v rozprávke Popolvár (17.00 h).

Potulné dividlo J+T pozýva:

Karvašova Polnočná omša, hudobno-vizuálna esej, talkshow s inšpiratívnymi hosťami Na prahu noci aj Nočné sviečky. Silná téma, inšpiratívni hostia a autentické zážitky. To je Noc divadiel v Divadle Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene.

Polnočná omša, nadčasová dráma Petra Karvaša, je hlboko ľudským príbehom o poznaní členov naoko usporiadanej rodiny, ktoré počas vojnových Vianoc prinesie ne/čakaná návšteva najmladšieho syna (sála DJGT, 19.00 h). Hudobno-vizuálna esej Deletend Land prostredníctvom fascinujúcich záberov fotografky Vandy Mesiarikovej zo zmiznutej osady Laskar volá po zmene nášho správania a potrebe rešpektu k prírode. Súčasťou výstavy je hudobná performancia inšpirovaná hudbou z tejto osady (foyer DJGT, 20.00 h). V talkshow Na prahu noci moderátor Richard Sanitra na javisku privíta aktivistku a divadelníčku Vieru Dubačovú a plukovníka Viktor Saba. Atmosféru večera obohatí Katka Koščová so svojou kapelou (sála DJGT, 21.00 h). Tradičné Nočné sviečky pred budovou zvolenského divadla symbolicky uzavrú protivojnové ladenie celého večera (22.30 h). Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Pozvánka do Divadla JGT:

Myšlienka spoločného podujatia Noc divadiel vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Chorvátsku v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Tri najdôležitejšie atribúty, ktoré charakterizujú Noc divadiel sú otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu. Slovensko sa do Noci divadiel zapojilo 20. novembra 2010, kedy téma podujatia bola Dnes večer nezhasíname.