Potulky, výstava v centre mesta aj diskusia v Záhrade. Udalosti zo sedemnásteho novembra 1989  si Banskobystričania môžu pripomenúť  aj prostredníctvom týchto zaujímavých podujatí.

„Nežná“ pred Barbakanom, Dubček v Lazovnej

Od utorka 15. novembra je popri stromovej aleji pred Barbakanom nainštalovaná výstava Nežná revolúcia. Dvadsaťšesť nadrozmerných fotografií z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) približuje dôležité udalosti, ktoré sa pred 32 rokmi odohrali v našom meste aj na iných miestach Slovenska. Súčasťou výstavy Nežná revolúcia je aj výstava v Lazovnej ulici, pripomínajúca 100. výročie narodenia významnej osobnosti Pražskej jari, Alexandra Dubčeka (27. 11. 1921, Uhrovec), ktorý bol pre mnohých symbolom nádeje a pozitívnych zmien vo vtedajšom Československu. Jeho životu je venovaných 21 fotografií z archívu TASR.

Na potulkách kľúčovým námestím

Netradične, uprostred týždňa, sa konajú novembrové potulky mestom, tentoraz s názvom Kľúčové námestie. Dôvod je zrejmý,  témou potuliek je Nežná revolúcia v Banskej Bystrici… deň po dni. O Alexandrovi Dubčekovi a Jánovi Langošovi v kontexte udalostí 20. storočia bude hovoriť a potulkami sprevádzať Ida Gálusová. Potulky v stredu 17. novembra sa začínajú o 14:00 h pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP (poplatok 2 €, deti a ZŤP zadarmo).

V Záhrade diskusia o boji za slobodu a demokraciu

Sloboda prejavu, zhromažďovania a združovania tvoria dôležitú súčasť pluralitných a tolerantných demokratických spoločností. Mnohokrát sú práve tieto slobody prvé na zozname obmedzení, keď sa na čelo krajín dostávajú politickí reprezentanti s ambíciami urobiť si z ľudských práv trhací kalendár. A tieto slobody budú aj témou diskusie, ktorá sa v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu uskutoční v stredu večer (18:00 h) v kultúrnom centre Záhrada. Hosťami diskusie budú právnička Ivana Figuli, aktivistka Martina Strmeňová a sociológ Roman Hofreiter. Moderuje Rado Sloboda.

Podujatie sa koná v rámci tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Diskusia prebehne online na Facebooku Záhrady, ale tiež „naživo“ v Záhrade v režime len pre kompletne zaočkovaných.