Dvojitú dávku organovej hudby ponúka na tento piatok a sobotu dvanásty ročník festivalu Vivat vox organi. Koncerty sa uskutočnia v Banskej Bystrici a v Španej Doline a na obidvoch sa predstaví fenomenálny organista a organový virtuóz Thierry Mechler z Francúzska.

Nemý Faust prehovorí tónmi organa

Prvý koncert, ktorý sa uskutoční v piatok 7. júna o 19.00 h v banskobystrickom Evanjelickom kostole, bude improvizačný. Thierry Mechler priamo na koncerte bude tvoriť hudbu k historickému nemému filmu Faust (1926), ktorý nakrútil jeden z najvýznamnejších režisérov nemej éry Friedrich Wilhelm Murnau. Film čerpá inšpiráciu z historických príbehov o doktorovi Faustovi, predovšetkým z Goetheho Fausta, ale aj starších stredovekých legiend, ktoré sa zachovali v repertoári kočovných bábkarov. Bol považovaný za príkladné filmové dielo nemeckého expresionizmu a úspech zožal aj za množstvo špeciálnych efektov, ktoré dotvárajú genialitu tohto filmového spracovania legendárneho príbehu o Faustovi. Na koncerte v Evanjelickom kostole bude film uvedený so slovenskými titulkami, no vďaka virtuozite Thierryho Mechlera prehovorí tónmi organa. Koncert trvá 100 minút.

Baroková klasika aj improvizácie

Ďalší koncert, ktorý potvrdí úžasnú virtuozitu a improvizačné schopnosti organistu Thierryho Mechlera, sa uskutoční v sobotu 8. júna o 19.00 h v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline. Svoj recitál tu uvedie na vzácnom autentickom barokovom organe Martina Podkonického. Na programe sú diela barokovej klasiky ale aj improvizácie na melódie slovenských ľudových piesní s baníckou tématikou.

Program

Hildegard von BINGEN (1098 – 1179)
Antiphonae de Spiritu Sancto

Elisabeth Claude JACQUET de la GUERRE (1665 – 1729)
Prelúdium G dur
Rondeau, Rigaudons I, II, I

Fanny MENDELSSOHN (1805 – 1847)
Prelúdium e moll

Jeanne DEMESSIEUX (1921 – 1968)
Berceuse sur Domine Jesu
Rorate Caeli

Clara SCHUMANN (1819 – 1896)
Prélude et fugue en rémineur

Koncerty Thierryho Mechlera v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici v piatok 7. júna (19.00 h) a v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline v sobotu 8. júna (19.00 h) sa konajú v rámci celoeurópskeho podujatia Noc kostolov 2024.

Ďalšie júnové koncerty festivalu Vivat vox organi 2024 (VVO) sa uskutočnia v sobotu 15. júna v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove (15.00 h) a v Kaštieli Coburgovcov v Jelšave (18.00 h). Do Banskej Bystrice sa festival vráti v nedeľu 28. júla (13.00 h), kedy sa v Kostole sv. Jakuba predstavia Kristína Suchá (soprán), Matúš Kucbel (organ, čembalo) a Juraj Dufek (gajdy).

Thierry Mechler (1962) sa narodil v regióne Alsasko vo Francúzsku. Vo svojom rodnom meste Mulhouse začal študovať klavír a organ. V štúdiách pokračoval u Helene Boschi a Daniela Rotha na Conservatoire National de Région de Strasbourg. V roku 1981 získal prvú cenu s najvyšším vyznamenaním na Concours International de Paris a v roku 1984 sa stal žiakom Marie-Claire Alain v Paríži. Pod jej vedením sa mu podarilo získať zlatú medailu v Premier Prix d’Excellence a k tomu špeciálne uznanie poroty. V roku 1986 sa stal laureátom v kategórii organovej improvizácie na Premier Prix de Virtuosité, opäť aj so špeciálnym uznaním poroty. V tom čase študoval pod vedením Jacquesa Taddeia (improvizáciu) a Marie-Claire Alain (organ). V roku 1991 získal čestnú medailu na skladateľskej súťaži v Mulhouse. V tom istom roku ho ako skladateľa prijali do S.A.C.E.M. (Spolok autorov, skladateľov a vydavateľov hudby). Ako ocenenie za svoju medzinárodnú kariéru a množstvo nahrávok získal Europäischen Förderpreis v Drážďanoch (1991).

V rokoch 1991 – 1999 pôsobil na poste titulárneho organistu katedrály Primatial Saint-Jean v Lyone. Bol tiež kurátorom a organistom organa v Auditóriu Maurica Ravela v Lyone, kde spravoval organ, ktorý predtým postavil staviteľ Cavaillé-Coll pre palác Trocadéro. Od roku 2002 je organistom a kurátorom prestížnej Filharmónie v Kolíne nad Rýnom a od roku 2020 kurátorom veľkého organa Mutin/Cavaillé-Coll Guebwiller.

Pravidelne účinkuje na mnohých európskych organových festivaloch, medzi nimi aj na festivale Vivat vox organi. Ako uznávaný pedagóg a porotca je pravidelne pozývaný do medzinárodných porôt v Nemecku, Anglicku, Fínsku, na Islande, v Írsku, USA, do Kórey, Číny a, samozrejme, predovšetkým v rodnom Francúzsku. Je držiteľom národného titulu rytiera Francúzskeho rádu pre umenie a literatúru.