Glaukóm je ochorenie, ktoré vedie až k nezvratným stratám zraku. Preventívne vyšetrenie vnútroočného tlaku ho dokáže včas odhaliť.

nemocnicaPríďte  si aj vy  BEZPLATNE zmerať vnútroočný tlak  v stredu 13. marca 2013 od 8,00 do 13.00 h na očnej – Glaukómovej ambulancii vo FNsP F. D. Roosevelta.

Ambulancia sa nachádza v Poliklinike na 3. poschodí. Vyšetrenie Vám vykoná MUDr. Mária Praženicová.

Vyšetrenia  vnútroočného tlaku budú prebiehať pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu v zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku.

Organizátorom podujatia je Slovenská glaukómová spoločnosť. II. Očná klinika SZU FNsP  F. D. Roosevelta  sa do skríningu  zapája každoročne.

Glaukóm alebo zelený zákal, je skupinou ochorení poškodzujúcich zrakový nerv. Ak sa včas nezachytí,  môže viesť postupne k nezvratným stratám zraku, a k trvalej slepote. Jedným z rizikových faktorov spôsobujúcich vznik glaukómu je aj vysoký vnútroočný tlak, ktorý je zradný tým, že si ho pacient neuvedomuje. Jeho včasným odhalením sa dá vzniku ochorenia predísť, alebo ho zistiť v rannom štádiu a zabrániť tým strate zraku. Preventívne vyšetrenie je preto veľmi dôležité.