Brazílske kuracie mäso, pizza šunka a kožka zo slaniny. Do materských škôl sa podľa primátora dodávajú menej kvalitné potraviny a je to dôsledok verejného obstarávania. V nich mohla byť jediným súťažným kritériom cena potravín.

„Toto by niekto nedal ani svojmu psovi,“ okomentoval primátor ukážku slaniny, ktorú mali použiť na varenie v materských škôlkach.

Verejné obstarávanie na nákup potravín spôsobuje podľa primátora Petra Gogolu problémy 27 materským školám a jasliam na území mesta. V minulosti  nakupovali potraviny do jedální individuálne. Tento stav však nebol v súlade so zákonom, lebo nejde o samostatné právne subjekty. Na nákup potravín tak prebehli verejné obstarávania.

Podľa primátora to prinieslo menšiu kvalitu potravín a problémy pri zásobovaní. „Slanina bola dodaná v hrúbke kože, bravčová šunka nebola bravčová. Ďalším problémom sa ukázal čas dodania v čase do 7.30 h ráno, často ku dodávke tovarov dochádza až v čase obeda,“ píše sa v tlačovej správe mesta. Na tlačovú besedu doniesol primátor ukážky slaniny, ktorou zásobili jedálne.

Gogola tvrdí, že takýto spoločný nákup potravín nepriniesol ani úsporu prostriedkov. Minulý rok bola na potraviny v materských školách vyčlenená suma 500-tisíc eur, rovnaké náklady sa predpokladajú aj teraz. To, čo sa ušetrilo na spoločnom nákupe, si dodávatelia zarátajú do nákladov dopravy.

Aj keď na základe reklamácií dochádza k zlepšeniu dodávok, primátor požaduje systémové riešenie. „Vyzývam poslancov Národnej rady, aby sa zaoberali nutnosťou zaradenia kvalitatívneho kritéria, ako rozhodujúceho pri verejných obstarávaniach potravín, alebo vyňali obstarávanie potravín pre predškolské a školské zariadenia z pôsobnosti zákona,“ dodal Peter Gogola. Rovnaký problém podľa neho vyvstal aj pri obstarávaniach na rekonštrukciu základných škôl, kedy Úrad pre verejné obstarávanie neumožnil požadovať od uchádzačov energotechnickú kalkuláciu stavieb.