V Periférnom kultúrnom centre Škôlka v Dúbravici sa v sobotu 3. júna o 16.00 h uskutoční vernisáž výstavy Previsy a s ňou spojený workshop pre deti.

Príďte prvú júnovú sobotu stráviť v rámci sobotného programu do vidieckeho kultúrneho centra. Vernisážou bude otvorená výstava diel súčasnej mladej maliarky Žofie Dubovej. Od apríla využívala ateliéry Škôlky na tvorbu nových obrazov, v ktorých pokračuje vo svojom maliarskom programe zameranom na skúmanie hôr, ako aj atmosférických javov.

Na svoje si prídu aj deti vo veku šiestich až desiatich rokov, pre ktoré Žofia pripravila workshop výtvarných techník Moja rastlina, zameraný na maľbu na priesvitný materiál s využitím prírodných konárikov.

Presahy maľby do iných techník

Maliarka Žofia Dubová sa dlhodobo venuje prekračovaniu hraníc maľby – vystúpením z formátu obrazu, ale aj prestupom do iných médií. V rámci voľného rezidenčného programu vytvorila sériu menších a stredných obrazov rôznymi technikami od nalievania akvarelovej farby cez kresbu pastelom a fixkou na plátno až po vyšívanie. Žofia voľne pokračuje vo svojom programe zobrazovania horských masívov, aj keď v Dúbravici sa zamerala najmä na ich zalesnené časti. V kresbách reagovala priamo na prostredie škôlky – prítomné rastlinky.

Výstavu, ktorú kurátorsky pripravila Juliana Mrvová v priestore kultúrneho centra Škôlka, potrvá do 30. septembra.

Bohaté skúsenosti

Žofia Dubová (*1991, Bratislava) ukončila v roku 2016 štúdium maľby v ateliéri prof. Daniela Fischera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, počas ktorého absolvovala aj stáž v ateliéri skla a zahraničné pobyty (USA, Portugalsko). V roku 2022 obhájila dizertačnú prácu pod vedením doc. Emöke Vargovej v Kabinete kresby VŠVU.

Svoje diela prezentovala na viacerých skupinových, ale aj samostatných výstavách na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rusku, USA, Dánsku, Švédsku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku a Portugalsku. Je držiteľkou viacerých ocenení, v roku 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenskej výtvarnej únie, o rok neskôr sa stala víťazkou Maľby roka VÚB a v roku 2018 získala cenu Nadácie NOVUM. Diela Žofie Dubovej sú zaradené v zbierkach Slovenskej národnej galérie (2019) a MusVerre, Sars-Poteries vo Francúzsku (2017).

Podujatie je súčasťou celoročného projektu Laboratórium súčasnej kultúry na vidieku 2023, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Prepojenie vidieka so súčasným umením

Sobotný program je prezentačný formát aktivít periférneho kultúrneho centra Škôlka v Dúbravici, organizovaných nepravidelne počas sobotných popoludní a večerov. Je osvedčenou súčasťou kultúrneho diania v regióne.

Platforma Periférne centrá prináša súčasné umenie na slovenský vidiek a naopak témy z vidieka vnáša do súčasného umenia, z periférnej vidieckej lokality vytvára centrum umeleckého diania. Od roku 2011 pôsobí v obci Dúbravica v okrese Banskej Bystrice, ktorú premieňa na centrum kultúrnych aktivít s presahmi medzi súčasným umením, krajinotvorbou, dizajnom a ekológiou. Priestor dediny a okolitej krajiny poníma ako realizačný, prezentačný, výskumný aj experimentálny priestor, tzv. kultúrnu dedinu. Jeho súčasťou je otvorená krajinná galéria s dielami, ktoré vznikajú počas umeleckých rezidencií jednotlivcov a tímov z oblasti vizuálneho umenia, architektúry a dizajnu.

Od roku 2016 platforma prevádzkuje v prenajatej obecnej budove bývalej materskej školy Periférne kultúrne centrum ŠKÔLKA – ateliérový, rezidenčný a verejný priestor. Súčasťou areálu Škôlky je malý záhradný amfiteáter pre menšie javiskové produkcie, produkčná záhrada so zeleninou a ovocím a detské ihrisko. Prevádzkuje tiež otvorenú krajinnú galériu, ktorej súčasťou sú diela vo verejnom priestore obce aj v blízkom okolí, realizované ako súčasť rezidenčných pobytov a sympózií. Medzi najznámejšie diela v miestnej krajine patrí vyhľadávaná verejná sauna pod horou (2013, H3T architekti), vyhliadka a útulňa UNIMO (2012, M.Bosák., M. Lepej, R. Sekula) či minulý rok deinštalované dielo Skratka od Mateja Rosmányho (2016) na sociálnych sieťach známe ako #rebrík do neba.