Nielen Banskobystričania v poslednom čase podľahli sledovaniu „padajúcich hviezd.“ Maximum meteorického roja Perzeid, ktorý sa nám v posledných dňoch stará o zaujímavé divadlo na nočnej oblohe, nastane už zajtra.
Ako informuje internetový portál astronomiaonline.org, už zajtra (12. 08. 2010) nastane maximum meteorického roja Perzeidy. Tento meteorický roj je snáď najznámejším meteorickým rojom na svete. Perzeidy sú v činnosti od 17. júla do 24. augusta, pričom maximum nastáva pravidelne okolo 12. augusta, pričom hodinová frekvencia dosahuje približne 100 – 120 meteorov. Tie sú pomerne rýchle, keď pri vstupe do zemskej atmosféry dosahujú rýchlosť až 59 km za sekundu. Perzeidy obsahujú pomerne jasné meteory, pričom nie sú výnimkou ani jasne bolidy s nádhernými stopami. Materským telesom meteorického roja Perzeidy je kométa 109P/Swift-Tuttle s obežnou dobou 130 rokov.
Roj patrí medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 120 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum má okolo 12. až 13. augusta, preto ich vďaka príjemnej teplote možno ľahko sledovať celú noc na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd, ktoré majú maximum vo vrcholiacej zime. Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzy svätého Vavrinca“, pretože najviac meteorov padá v neslávne preslávenom výročí mučeníckej smrti rímskokatolíckeho kňaz sv. Vavrinca.
Tohtoročné maximum bude mať veľmi dobré pozorovacie podmienky, nakoľko ho nebude rušiť svit Mesiaca. Ten zapadne okolo 21:00 LSEČ. Očakáva sa, že okamih maxima nastane 12.8. okolo 23:30 UT a potrvá až do 02:00 UT. Predpokladaná tohtoročná frekvencia je odhadnutá na 75 -100 meteorov za hodinu.
Pokiaľ máte záujem pozorovať tento veľmi zaujímavý a výdatný letný meteorický roj, nájdite si miesto na ktorom je výhľad na oblohu čo najmenej rušený vysokými stromami alebo domami. Tak isto je potrebné zvážiť aj výskyt ranných hmiel. Snáď najdôležitejšie je, aby sa vaše pozorovacie miesto nachádzalo čo najďalej od verejného osvetlenia. Pokiaľ máte možnosť, určite si na pozorovanie nájdite miesto mimo mesta či obce. Čím väčšia tma, tým lepšie a tým viac meteorov uvidíte. Pozorovanie samé nevyžaduje žiadnu techniku a ani žiadne špeciálne vybavenie. Stačí vám karimatka a spací vak, samozrejme nezabudnite ani na teplé oblečenie. Pozorovať je možné už od 22:30 LSEČ, to už je radiant pomerne vysoko na obzore. Najvhodnejším smerom na pozorovanie sú severné, východné časti oblohy a zenitová oblasť (nadhlavník). Podrobnejšie informácie o pozorovaní vám poskytnú pracovníci ktorejkoľvek hvezdárne vo vašom okolí.
so súhlasom Romana Mikušinca / astronomiaonline.org