Uplynulá zima, ktorá bola takmer bez snehu a mrazov, dovolila prežiť v prírode nielen na Slovensku veľkému množstvu hmyzu, prenášajúcemu nebezpečné choroby. Dominuje medzi nimi hlavne kliešť, ktorému neprekáža ani súčasné mokré počasie a hojne sa vyskytuje v tráve, nízkych porastoch vidieckych a mestských lokalít.

Slovensko na prvom mieste v počte epidémií kliešťovej encefalitídy v Európe. Od konca apríla tohto roka ku 12. júnu je na Slovensku hlásených 20 prípadov kliešťovej encefalitídy (KE). Najviac prípadov je z Banskobystrického kraja (okres Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Rimavská Sobota). Prípady boli evidované aj v  Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji. V súvislosti s konzumáciou nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho ovčieho a kozieho pôvodu bolo zaznamenaných 12 prípadov.

„Kliešťová enecfalitída sa u dvoch tretín infikovaných ľudí nemusí vôbec prejaviť. U zvyšnej tretiny sa zvyčajne prejaví dvojfázovo. Prvá fáza je typická chrípkovitými príznakmi (horúčka, bolesť svalov, únava), potom nastáva na pár dní bezpríznakové obdobie. Druhá fáza sa prejavuje zápalom centrálnej nervovej sústavy, alebo ľudovo povedané „zápalom mozgu“. Príznakmi býva bolesť hlavy, stuhnutosť šije, vracanie, svetloplachosť, horúčka. Ochorenie môže mať dlhodobé následky v podobe ochrnutia, bolestí hlavy, poruchy koncentrácie či pamäte a pod. V jednom percente prípadov môže dôjsť k úmrtiu, ktoré sa týka rizikových skupín ako sú ľudia  so zníženou imunitou napríklad ľudia po transplantácii užívajúci lieky na potlačenie imunity a podobne,“ konštatuje Jana Kerlik z Odboru  epidemiológie banskobystrického RÚVZ

Očkovanie prisatiu kliešťa nezabráni

Dobrá správa je, že na rozdiel od lymskej boreliózy (ďalšie ochorenie, spôsobené kliešťami), existuje proti kliešťovej encefalitíde očkovanie, čiastočne hradené niektorými zdravotnými poisťovňami. Pre zaujímavosť Rakúsko a Česká republika je podobne ako Slovensko (čo sa týka kliešťovej encefalitídy) tiež rizikovou krajinou. Avšak na rozdiel od nás je v Rakúsku zaočkovaných proti kliešťovej encefalitíde takmer 90 percent ľudí, v Českej republike okolo 20-30 percent obyvateľstva. Na Slovensku sa zaočkovanosť pohybuje však len okolo jedného percenta ľudí.

„Tým, ktorí nie sú zaočkovaní, odporúčame kontrolu tela po návrate z prírody, ale aj z mestských parkov. Pred konzumáciou rizikových výrobkov zo surového mlieka, odporúčame mlieko prevariť a syr aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70° Celzia. Spomínané preventívne opatrenia zdôrazňujeme v médiách každý rok. Napriek tomu je Slovensko na prvom mieste v počte epidémií kliešťovej encefalitídy v rámci Európy. Dlhodobý trend počtu epidémií má dokonca rastúci charakter,“  uzatvára tému Jana Kerlik.