Už o necelý mesiac sa bude vo viacerých mestách na Slovensku a v Česku konať prehliadka toho najzaujímavejšieho, čo vzniklo v severskej kinematografii za posledný rok. O tom, že legendárny Bergman a kontroverzný von Trier sú iba útržkom zo škály tamojšej produkcie, presvedčí prehliadka Scandi aj v bystrickej Záhrade – Centre nezávislej kultúry, kde bude konať od 20. do 22. januára 2015.

SCANDI-posterA4-SK-page-001Prehliadku s podnázvom „Severská filmová lekcia“ v Banskej Bystrici otvorí švédsky film Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote, ktorý na poslednom MFF v Benátkach získal najvyššie možné ocenenie – Zlatého leva. Takisto ďalší program trojdňovej prehliadky ponúkne najmä tituly, ktoré zarezonovali na prestížnych európskych festivaloch.

Pre severský film je veľmi dôležitým aspektom svojrázny humor. Ten bude okrem otváracieho filmu zastúpený aj vo filme Boj snežného pluhu s mafiou. V ňom sa obľúbený Stellan Skarsgård spolu so svojím veľkých technologickým pomocníkom v nórskych závejoch snaží pomstiť smrť svojho syna. Veľmi svojsky pôsobí aj islandská snímka O koňoch a ľuďoch, údajne prvý skutočný film o koňoch, v ktorom sa dostanú na pretras aj náročné vzťahové peripetie medzi koňmi  a ľudským pokolením.

Rasovú neznášanlivosť ako jeden z problémov modernej spoločnosti akcentuje fínsky film Levie srdce. Tvorcovia tu atypicky stavili na súboj myšlienkového radikalizmu s ľudským citom, čím sa im podarilo náročnú tému citlivo odľahčiť. O psychológii ľudských vzťahov hovorí aj film Vyššia moc, ktorý skúma tradičné postavenie muža a ženy v rodine a existenciálnu drámu stavia netradične do krajiny ohrozenej mohutnou lavínou.

Viac informácií o termínoch podujatí nájdete na facebookovej udalosti. Na premietania je jednotné vstupné (3 euro), alebo si je možné zakúpiť 3-dňovú permanentku (10 euro). Vstupenky a permenentky si je možné rezervovať na: reservacie@gmail.com.