Fasády predstavujú vonkajšiu ochranu akejkoľvek stavby, ktorej účelom je predovšetkým zaručiť estetickú stránku a dlhodobú trvanlivosť. Výrobná prevádzka musí spĺňať určité štandardy, musí byť bezpečná, ale tiež je veľmi dôležitá aj jej estetická stránka, ktorá zaručuje príjemné prostredie pre zamestnancov. Aký typ fasády je najlepší pre výrobné prevádzke a po akých halách je najväčší dopyt?

Výrobné haly

Výrobné haly sú podstatou celého výrobného procesu. Ich dôležitými vlastnosťami je nadrozmernosť, aby bolo možné ju využívať na všetky potrené úkony spojené s prevádzkovaním výroby. Keďže v nej funguje množstvo zamestnancov musí byť aj bezpečná, odolná a priestranná. Všetky tieto vlastnosti spĺňajú haly, ktoré hlavnou črtou sú oceľové konštrukcie.

Takéto haly majú pre výrobné haly množstvo výhod. Nielenže sa dajú postaviť za expresne krátky čas, vyžadujú si aj minimálnu investíciu. Napriek tomu je hala veľmi odolná a trvácna. Aj z estetického hľadiska má množstvo výhod, pretože je veľmi variabilná a dá sa v podstate upraviť podľa akýchkoľvek kritérií zákazníka.

Prevetrávané fasády

Na výrobné haly je dôležité voliť aj správne fasády. Na spomínané oceľové konštrukcie, ale aj na akékoľvek iné budovy sú skvelou alternatívou prevetrávané fasády. Ich inštalácia je precízna prostredníctvom kazetových panelov. Celkový vzhľad je veľmi minimalistický s jemnými spojmi v rôznom smere kladenia.

Okrem estetickej stránky majú tieto fasády aj praktickú funkciu. Predovšetkým slúžia ako ochrana budovy pred vonkajšími vplyvmi, no rovnako môžu slúžiť aj ako estetický prvok pri renovácii. Fasáda tlmí hluk z vonka a v prípade poškodenia sa veľmi rýchlo a jednoducho dá opraviť. Rovnako takéto fasády znižujú úniky tepla, čím podporujú správnu termoreguláciu priestoru, čo vplýva na príjemnú klímu v interiéri počas akéhokoľvek ročného obdobia.

Vďaka prevetrávanej fasáde tiež na budove nevzniká vlhkosť. Okrem bežných panelov sa dajú prevetrávané fasády realizovať v širokom spektre prevedení, vďaka čomu sú variabilné aj čo sa týka estetickej stránky. Pre výrobné haly sa často volia jednoduché,  minimalistické panely v striedmych odtieňoch. Pokiaľ je však výrobná prevádzka prepojená s kanceláriami, veľmi užitočným prvkom môžu byť presklené fasády.

Výrobný proces si vyžaduje investíciu do kvalitnej prevádzky, kde sa budú zamestnanci cítiť bezpečne. Samotná výroba si vyžaduje veľké priestory, ktorých príprava je často finančne náročná. Haly z oceľovej konštrukcie v kombinácii s prevetrávanou fasádou môžu byť skvelým spojením pre vznik efektívneho a úspešného výrobného procesu.