Žijeme v dobe, kedy vám na vašu otázku pokojne odpovie umelá inteligencia, no zároveň nevieme so stopercentnou istotou určiť najdlhšiu rieku na svete. Aj naďalej tak pretrvávajú polemiky o tom, či je najdlhšou riekou históriou opradený Níl alebo je to juhoamerická Amazonka.

Možno ste to vôbec netušili, no najdlhšia rieka sveta nie je nateraz úplne jednoznačnou záležitosťou. Problémom je stanovenie pôvodu rieky Amazonka, čo znemožňuje určiť jej presnú dĺžku. Dodnes sa nepodarilo objaviť najvzdialenejší zdroj rieky, vďaka čomu by bolo možné vypočítať jej skutočnú dĺžku. Obe rieky však majú početné zdroje a mnoho neprebádaných prítokov.

V tejto chvíli je to Níl

Svetovo prijaté normy akceptujú ako najdlhšiu rieku sveta egyptský Níl. Má aj dva známe prítoky, ktoré sú označované ako Biely a Modrý Níl. Zdroj Bieleho Nílu nie je jasne určený, no často sa uvádza, že je to v africkom Burundi či Rwande. Iné správy hovoria o tom, že je to Viktóriino jazero. Podľa dostupných záznamov je jeho dĺžka 6650 kilometrov, čo z neho robí prinajmenšom najdlhšiu rieku Afriky.

Amazonka je však nepochybne najvodnatejšia rieka s priemerom prietoku vody väčším ako sedem najväčších riek dohromady. Jej postavenie ako najdlhšej rieky je aj naďalej sporné kvôli určeniu jej pôvodu, ktorým malo byť povodie rieky Apurímac. Jedna zo štúdií tieto poznatky vyvrátila novšími zisteniami, ktoré by pridali rieke okolo 75 až 92 kilometrov. Objavy však zatiaľ neboli potvrdené, a tak ostáva dĺžka Amazonky aj naďalej 6400 kilometrov, teda menej ako v prípade Nílu.

Celá oblasť Amazónie je však mimoriadne bohatá na prírodné poklady a ukrýva množstvo zaujímavostí, ktoré z nej robia turisticky vyhľadávanú oblasť. Ročne sa tisícky turistov, ktorí majú radi nevšednejšie zážitky, vydávajú na objavovanie prírodných pokladov tohto regiónu.

Je pravdou, že na to, aby ste sa vydali skúmať tropické dažďové pralesy, musíte mať za sebou už dostatok cestovateľských skúseností. Pre neskúseného človeka by mohla mať takáto dovolenka nečakané následky. Tým sa ale dá vyhnúť aj takou formalitou ako je cestovné poistenie. Čím väčšia exotika, tým väčšie riziko v prípade, že dôjde k neočakávaným a nechceným udalostiam.

Pomoc kedykoľvek a kdekoľvek

Pri nečakaných udalostiach musíte hlavne zachovať chladnú hlavu a musíte sa mať na koho obrátiť. Alfou a omegou je kontakt na asistenčnú službu, ktorá je vám k dispozícii nonstop. Vďaka tomu máte “na linke” osobu, ktorá zaisťuje hladký priebeh všetkých potrebných záležitostí.

Ďalšou z výhod je aj to, že vďaka širokým možnostiam pripoistení môžete uzatvoriť z pohodlia domova také cestovné poistenie, ktoré v prípade najhoršieho pokryje možné riziká spojené s plánovanými aktivitami.Už pred odchodom tak môžete zahodiť všetky starosti za hlavu a pustiť sa do dobrodružnej výpravy a zážitkami na celý život.