Až 209 nových bytov a ďalších 17 rodinných domov má vzniknúť v bezprostrednej blízkosti Tatranskej ulice na sídlisku Rudlová-Sásová. Trnavský developer ISMONT tu plánuje už na budúci rok začať stavať projekt Istrica.
Developer ISMONT má za sebou realizáciu viacerých rezidenčných a polyfunkčných projektov a banskobystrický projekt môže patriť medzi väčšie realizácie investora.
Ku už spomenutým 209 bytom vo viacerých objektoch a 17 rodinným domom má pribudnúť tiež 242 parkovacích miest v podzemných garážach a ďalších 94 parkovacích miest na vonkajších parkovacích státiach. Bytové objekty majú mať najviac osem obytných podlaží.
Developer sľubuje budúcim obyvateľom lokality moderné nízkonákladové bývanie, pričom v komunikácii sa zameriava najmä na mladých ľudí. Na webe projektu sľubuje aj zriadenie materskej školy priamo v rámci projektu.
Ceny bytov zverejnených v aktuálnych uvádzacích cenách sa pohybujú približne od 2,2 do 2,5 tisíca eur za meter štvorcový.
Investor Istrice vychádza z územného rozhodnutia z roku 2008
„Projekt výstavby bytov Istrica, Sásová – nie je v súlade s územným plánom mesta. Developer túto informáciu má, nakoľko má stanovisko odborného útvaru mesta,“ uviedol poslanecký klub v mestskom zastupiteľstve Banskobystrická alternatíva na svojom Facebooku, odkazujúc na vyjadrenie jeho poslankyne Hany Kasovej o údajných nekalých praktikách niektorých developerov v meste.
Toto vyjadrenie spustilo vlnu kritických komentárov na investora, keďže ten v uplynulých dňoch odštartoval aktívnu komunikáciu pripravovaného projektu a predaj bytov.
Investor projektu Istrica však pri svojom projekte nevychádza len zo súčasne platných regulatívov územného plánu, ktoré počítajú iba s malopodlažnou výstavbou rodinných domov, a aj preto je jeho doterajší postup z pohľadu samosprávy v poriadku.
„Lokalita, v ktorej sme sa rozhodli stavať projekt Istrica, je podľa územného plánu určená na výstavbu bytov, takže postupujeme v súlade s ním. Prvá etapa projektu je riešená podľa platného územného rozhodnutia z roku 2008. Lokalita je teda určená na výstavbu a je na tento typ výstavby vhodná,“ uvádza sa v stanovisku trnavskej spoločnosti ISMONT, s.r.o., ktorá je developerom projektu, pre portál BBonline.sk.
„Na spomínanú výstavbu bolo vydané právoplatné rozhodnutie o umiestnení stavby v roku 2008, v tom čase v súlade s vtedy platným Územným plánom mesta Banská Bystrica. Rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné tak, ako bolo schválené a Stavebný úrad ho pri vydávaní stavebného povolenia musí rešpektovať,“ potvrdila v reakcii na otázku portálu BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.
Developer počíta so začiatkom výstavby projektu v roku 2022. „Kolaudáciu a ukončenie výstavby predpokladáme v roku 2024,“ uviedla spoločnosť v stanovisku pre portál BBonline.sk.
„Stavebný úrad komunikuje s investorom v otázke prípravy projektu pre stavebné povolenie. Podľa našich informácií ho investor podá po získaní všetkých potrebných stanovísk od príslušných inštitúcií,“ doplnila hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
Dopravne sa má projekt napojiť na Borovú ulicu, na ktorej už pred časom vznikol aj bytový súbor Quartetto. Borová ulica je priamo napojená na jednu dopravne z najvyťaženejších ulíc v meste – Tatranskú ulicu, ale zároveň ponúka možnosť výjazdu na cestu tretej triedy 2419, ktorá smeruje od Karlova do obce Nemce.
V uplynulých rokoch vyrástol na začiatku novej Borovej ulice spomínaný obytný komplex Quartetto (na foto vyššie), za ktorým stojí banskobystrický developer Sylvo invest rodiny Sylvestrovcov. Na ten má na úplnom začiatku ulice čoskoro nadviazať aj ich projekt polyfunkčného objektu Trevia s ďalšími 32 bytmi.