BBonline.sk (Branislav Račko), foto: autor | 18.8.2018

Na Ulici Boženy Nemcovej je ruch iba vtedy, keď sa hrá hokej

Ulica pomenovaná po významnej českej spisovateľke leží na Uhlisku, jej obyvatelia to majú do centra mesta naozaj len kúsok. Väčšinou je tichá, výnimkou sú iba dni, kedy sa v našom meste hrá hokejová extraliga.

Ulica Boženy Nemcovej sa nachádza medzi ulicami Na Uhlisku a Bellušovou. Tvorí ju pár rodinných domov, jej obyvatelia majú na ulici väčšinou pokoj, výnimkou tvoria len dni, kedy hrá svoje domáce zápasy hokejový klub HC ’05 iClinic Banská Bystrica. Leží totiž v tesnej blízkosti zimného štadióna a okrem zvýšenej koncentrácie ľudí jej obyvateľom občas prekážajú aj autá návštevníkov zápasov, ktoré zaplnia všetky priľahlé uličky.

Božena Nemcová bola česká spisovateľka, jedna zo zakladateľov modernej českej prózy. Mala záujem o folklór, vrchol jej diela tvoria poviedky a rozsiahlejšie prózy z vidieckeho prostredia. Známa sa stala predovšetkým prózou Babička. Táto najčítanejšia česká kniha, ktorá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a bola preložená do ďalších 21 jazykov, patrila medzi povinné školské čítanie aj na Slovensku. Nemcovej dielo spolutvorí vrcholné obdobie českého národného obrodenia. Istý čas pobudla aj na Slovensku a bola to práve ona, ktorá v knihe Slovenské rozprávky a povesti zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk, Mahulena, krásna panna, Vlkolak, Daj pánboh šťastia lavička, O dvanástich mesiačikoch a iné. Z tatranského prostredia pochádza aj próza Chyža pod horami.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.

Fotogaléria