Ulica pomenovaná po významnej českej spisovateľke leží na Uhlisku, jej obyvatelia to majú do centra mesta naozaj len kúsok. Väčšinou je tichá, výnimkou sú iba dni, kedy sa v našom meste hrá hokejová extraliga.

Ulica Boženy Nemcovej sa nachádza medzi ulicami Na Uhlisku a Bellušovou. Tvorí ju pár rodinných domov, jej obyvatelia majú na ulici väčšinou pokoj, výnimkou tvoria len dni, kedy hrá svoje domáce zápasy hokejový klub HC ’05 iClinic Banská Bystrica. Leží totiž v tesnej blízkosti zimného štadióna a okrem zvýšenej koncentrácie ľudí jej obyvateľom občas prekážajú aj autá návštevníkov zápasov, ktoré zaplnia všetky priľahlé uličky.

Božena Nemcová bola česká spisovateľka, jedna zo zakladateľov modernej českej prózy. Mala záujem o folklór, vrchol jej diela tvoria poviedky a rozsiahlejšie prózy z vidieckeho prostredia. Známa sa stala predovšetkým prózou Babička. Táto najčítanejšia česká kniha, ktorá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a bola preložená do ďalších 21 jazykov, patrila medzi povinné školské čítanie aj na Slovensku. Nemcovej dielo spolutvorí vrcholné obdobie českého národného obrodenia. Istý čas pobudla aj na Slovensku a bola to práve ona, ktorá v knihe Slovenské rozprávky a povesti zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk, Mahulena, krásna panna, Vlkolak, Daj pánboh šťastia lavička, O dvanástich mesiačikoch a iné. Z tatranského prostredia pochádza aj próza Chyža pod horami.

Pohľad na zaujímavosti a pôvod pomenovaní ďalších ulíc Banskej Bystrice nájdete v našej rubrike Ulice Banskej Bystrice.