Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) v piatok navštívil Letisko na Sliači, kde v priestoroch 81. krídla Sliač pôsobia aktuálne v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO na našom území vojaci z Nemecka a Holandska.

„Priamo na Sliači aktuálne pôsobí 144 nemeckých a 126 holandských vojakov, ktorí tu zabezpečujú nasadenie protivzdušného komponentu eFP NATO systémom Patriot. Ide o dôležitý dôkaz jednoty spojenectva Aliancie a solidarity v zabezpečovaní spoločnej obrany. Títo vojaci sú tu, aby posilnili naše spôsobilosti a pomohli nielen odstrašiť prípadnú hrozbu ale tiež fakticky posilnili obranyschopnosť Slovenska a NATO. Veľmi rád som im podal ruku a osobne poďakoval za nasadenie na Slovensku,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zahraniční vojaci na Sliači majú vybudované stanové mestečko. To si spolu s logistickým a operačným centrom i rozmiestnením techniky protivzdušnej obrany, pri svojej návšteve pozrel aj samotný minister. Ten sa pozrel aj na priebeh rekonštrukcie tamojšej ubytovne.

Ďalší vojaci v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO už pôsobia v rámci pozemného komponentu v Centre výcviku Lešť.  Spojenci spolu s technikou v hodnote miliárd eur prichádzajú na územie Slovenska postupne od 15. marca 2022 na základe schválenia mandátu Národnou radou SR. Pôsobia tu českí, holandskí, nemeckí a americkí vojaci spolu s technikou. Toto zoskupenie je reakciou na agresiu Ruskej federácie na Ukrajine, pričom jeho cieľom je posilniť východnú hranicu SR a zároveň Severoatlantickej aliancie.