Nielen to najlepšie z našich ozbrojených vzdušných síl a množstva zahraničných hostí, ale aj to najlepšie z domáceho mimoarmádneho letectva uvidia návštevníci medzinárodných leteckých dní SIAF 2011 na Sliači 27. a 28. augusta 2011.

Návštevníci leteckých dní sa môžu tešiť aj na košický RETRO SKY TEAM. Tí predvádzajú letecké súboje medzi jednotlivými lietadlami, ktoré sú upravenými replikami lietadiel druhej svetovej vojny, spoločné nálety v skupine a za pomoci pozemného pyrotechnického teamu aj bombardovanie cieľov.

Známy slovenský akrobat Dušan Šamko poletí nad letiskom na Sliači na dvojplošníku PITTS SPECIAL S-2C. Priaznivcov bezmotorového lietania určite potešia už kultoví Očovskí bačovia. Do vzduchu sa dostane aj snáď najznámejšie lietadlo vyrábané u nás, ktoré svojimi kvalitami oslovuje pilotov na celom svete. Nad Sliačom tak poletí aj ultraľahké športové lietadlo WT9 DYNAMIC  spoločnosti AEROSPOL z Prievidze.

Hlavnými lákadlami SIAF 2011 budú letecké ukážky lotyšskej leteckej skupiny Baltské včely (BALTIC BEES), ktorá predvedie svoje umenie v piatich lietadlách typu L-39 Albatros. Tunajšiemu publiku je už dobre známy aj svetoznámy akrobat a jeden z najlepších pilotov sveta – Maďar Zoltán Veres. Ten ročne absolvuje desiatky leteckých dnípo celej Európe a svoje schopnosti dokazuje tiež v súťaži Aero GP. Na svojom stroji Extra 300S predvádza kúsky, ktoré by na nebi či len pár metrov nad zemou dokázal zopakovať len málokto. Na oblohe uvidia návštevníci SIAF aj techniku vzdušných síl Slovenskej republiky od dopravných strojov, vrtuľníkov až po nadzvukové stíhacie lietadlá MIG-29 FULCRUM. Z Čiech doletia lietadlá ako L – 159 ALCA či JAS 39 GRIPEN, Rakúšania predvedú svoj EUROFIGHTER TYPHOON. Medzi statickými ukážkami určite zaujme známy C-130 Herkules z výzbroje U.S. Air Forces. K videniu bude aj viacero typov športových lietadiel. To všetko s už tradičným sprievodným programom čaká v závere augusta na fanúšikov letectva na letisku Sliač.

Ďalšie zaujímavé aktuálne informácie o Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2011, ktoré sa uskutoční 27. – 28. augusta 2011, nájdete tiež na oficiálnej stránke podujatia. V predaji sú už aj vstupenky na najväčšie letecké podujatie roka prostredníctvom siete ticketportal…

Aj keď sa tento rok predstavia Očovskí bačovia len v klasickej formácii, pripomeňme si ich rekord z roku 2006, keď sa na jednom vleku do vzduchu dostalo až deväť vetroňov.