V poslednej dobe čoraz častejšie skloňovanie slova „Sliač“ má svoje opodstatnenie. Najočakávanejšia letecká udalosť tohto roka na Slovensku totiž prinesie v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi viacero premiér. Medzinárodné letecké dni SIAF 2011, ktoré sa uskutočnia od 27. do 28. augusta na Letisku Sliač, budú skutočne veľkolepou prehliadkou vzdušných síl, pričom organizátori prinášajú stále nové a nové lákadlá.

Zoznámte sa s technikou a konštrukciou „lietajúcej riadiacej veže“ – E-3 Sentry AWACS

Vďaka spolupráci organizátora Slovenskej leteckej agentúry z Banskej Bystrice a hlavného programového partnera Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú môcť návštevníci prvýkrát na Slovensku obdivovať zariadenie lietadla AWACS a zoznámiť sa s technikou, ktorou disponuje.

E-3 Sentry (AWACS) je lietajúce stredisko včasnej výstrahy a riadenia umiestnené v upravenom Boeingu 707, ktoré umožňuje jednak zhodnotenie situácie vo vzduchu až do okruhu viac ako 300 km a zároveň riadenie letovej prevádzky. Získané informácie z radarov a radarových staníc môžu byť využité k navigácii protivzdušnej ochrany na rôzne ciele a na riadenie leteckých súbojov. Lietadlo je známe hlavne vďaka svojej typickej kruhovej radarovej anténe umiestnenej na vrchnej časti trupu. E-3 Sentry pritom nie je žiadna novinka. AWACSy bol pre svoje schopnosti nasadené vo všetkých dôležitých vojnových konfliktoch posledných 30-tich rokov.

[youtube 17ujkl8r8qI&feature=player_embedded 560 340]

Biele albatrosy budú oslavovať narodeniny na Sliači – bohužiaľ len na zemi

foto: S. Vaterka/BBonline.sk

Aké by to boli Medzinárodné letecké dni SIAF 2011, keby na nich neboli Biele albatrosy? Sliač navštívia aj tentokrát, avšak už ako neletci.

Legendárna akrobatická skupina zorganizuje pri príležitosti 20. výročia svojho vzniku autogramiádu priamo na Letisku Sliač. „Biele albatrosy“ je názov oficiálnej akrobatickej skupiny Vzdušných síl Slovenskej republiky, pôsobiacej v rokoch 1991-2004 vo vtedajšej Vojenskej leteckej akadémii v Košiciach. Piloti využívali lietadlá Aero L-39 Albatros vo farbách slovenskej trikolóry, ktorými sa stali dobre známymi ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Poslednú lietajúcu zostavu Bielych Albatrosov tvorili pplk. Ing. Ivan Chvojka, pplk. Ing. Róbert Rozenberg, mjr. Ing. Marián Koňár, pplk. Ing. Peter Fianta, mjr. Ing. Bohumír Baroš, pplk. Ing. Jozef Kello. Biele albatrosy sa počas svojho pôsobenia zaradili k svetovo uznávaným akrobatickým skupinám.

[youtube q1BMP6cudQs&feature=player_embedded#at=170 560 340]

Historické vzdušné boje predvedie RetroSkyTeam z Košíc

Milovníci letectva a lietania, ktorých bude na Sliači nepochybne neúrekom, si určite prídu na svoje aj pri návrate do histórie. Lietadlá v nemeckých či ruských farbách obsadia nebo, aby predviedli ozajstné letecké bitky počas II. svetovej vojny. Umocnia ich pyrotechnické efekty na zemi či simulované „bombardovanie“ časti letiska.

[youtube eTAviN1MhKY&feature=player_embedded#at=67 560 340]

Podrobnosti a ďalšie zaujímavé aktuálne informácie o Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2011, ktoré sa uskutoční 27. – 28. augusta 2011, nájdete tiež v našich starších článkoch a na oficiálnej stránke podujatia. V predaji sú už aj vstupenky na najväčšie letecké podujatie roka prostredníctvom siete ticketportal…