Keďže po ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva primátor schválený územný plán mesta s poslaneckými zmenami nepodpísal, predkladal sa materiál v pôvodnom znení na rokovanie zastupiteľstva opäť. Poslanci ho ale zmietli zo stola.

uzemny plan banska bystricaZhruba desať rokov trvala príprava nového územného plánu, nie všetky pripomienky občanov i poslancov však vo finálnom materiáli boli zapracované. To sa poslanci naprieč politickým spektrom snažili ešte v máji napraviť zmenami tesne pred schválením nového základného „zákona“ mesta. To však podľa stavebného odboru Okresného úradu i Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja poslanci urobiť už v tejto fáze nemohli. Preto primátor schválený územný plán mesta s poslaneckými zmenami nepodpísal, a podľa odporučení uvedených orgánov v pondelok opätovne predložil poslancom pôvodný materiál.

Prekvapivo sa však ani po opätovnom predložení mesto nového územného plánu nedočkalo. Jeho stiahnutie navrhol nezávislý poslanec Milan Smädo: „Tento dokument nie je tak pripravený, ako väčšina poslancov požaduje,“ uviedol. Rovnaký názor má dlhodobo aj klub Banskobystrická alternatíva. „Náš klub sa domnieva, že predložený materiál o návrhu územného plánu nie je v záujmoch občanov mesta. Sú tam veľmi sporné stavby, ako hotel pri Múzeu SNP, malé vodné elektrárne a ďalšie zahusťovanie sídlisk.Tento bod nie je ani v poriadku s legislatívou,“ uviedol predseda klubu BBA Pavol Katreniak. Práve on ešte na mimoriadnej mestskej rade v máji navrhoval, aby vznikla odborná komisia za účasti poslancov, ktorá posúdi možnosti úpravy územného plánu tak, aby zmena bola legislatívne v poriadku. Takú však primátor nevytvoril.

mestske zastupitelstvoPôvodne sa očakávalo, že za predkladaný územný plán v pôvodnom znení by mohol hlasovať väčšinový klub Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS. Ten síce stále presadzuje dôležitosť prijatia tohto zásadného dokumentu pre mesto, no takisto si chce ešte počkať na návrhy riešenia. „Sú tu aj potreby občanov, ktorí si v rámci svojho životného prostredia potrebujú vysporiadať vzťahy a čakajú na nový územný plán. List z ministerstva povedal, čo dobrého a zlého sa urobilo v procese prípravy. To ale neznamená, že nepočúvame to, čo chcú občania. Súhlasím s tým, aby sa predĺžila doba na ďalšie prerokovanie. Čakáme, že odborníci a profesionáli nám predložia riešenia problémov, ktoré tam určitá skupina obyvateľov nechce,“ povedal predseda spomenutého klubu Ladislav Topoľský.

Poslanci na svojom júnovom zasadnutí materiál z rokovania stiahli. Očakáva sa, že nový územný plán by sa mohol na pretras dostať už na jeseň. Do konania komunálnych volieb v novembri tohto roku však poslancom zostávajú už len dve zasadnutia.