Tohtoročné Medzinárodné letecké dni SIAF 2017, ktoré sa uskutočnia v dňoch 26. a 27. augusta na Sliači, sľubujú hneď niekoľko noviniek. Okrem už známeho amerického bombardéra B-52 bude možné vidieť aj bombardér B1, prvýkrát tiež chorvátsku akrobatickú skupinu Krila Oluje či skupinu Spojených arabských emirátov Al Fursan.

Slovensko aktuálne obstaráva deväť nových amerických vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk, nahradia sovietske Mi-17.

„Mňa osobne veľmi teší, že návštevníci najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku budú mať prvýkrát možnosť vidieť aj vrtuľníky UH-60 M Black Hawk. Realizujeme teda to, čo sme sľúbili, že vybudujeme moderné ozbrojené sily, ktoré budú plniť úlohy v prospech občanov Slovenskej republiky. Pretože v najbližších rokoch budú mať využitie práve v rámci domáceho krízového manažmentu,“ hovorí minister obrany Peter Gajdoš.

Po mimoriadnom úspechu španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila, sa Španielsko na SIAF-e premiérovo predstaví sólovou akrobaciou na lietadle EF-18M Hornet.

V letovej ukážke sa predstaví, okrem iných, aj unikátny stroj Messerschmitt Me 262, starý elegán Supermarine Spitfire i belgický A109 Demo Team v dynamickej ukážke na vrtuľníku A109BA. Českí susedia, ktorí patria k tradičným účastníkom a radi sa na letecké dni vracajú, predvedú v závere prázdnin stíhačku JAS-39 Gripen, vrtuľník Mi-24/35, transportný vrtuľník Mi-171 Š SOF2, lietadlo L-159 ALCA i transportné lietadlá CASA C-295M a CL-601 Challenger.

Al Fursan už spoznávali sliačske letisko

Jedným z vrcholov leteckých dní bude sedemčlenná formácia Al Fursan, v preklade Rytieri  zo Spojených arabských emirátov (na foto). Zástupcovia svetoznámej akrobatickej skupiny v uplynulých dňoch navštívili Leteckú základňu Sliač, aby zistili, či je na ich prílet všetko pripravené.

„Medzinárodné letecké dni aké ponúkame tento rok tu ešte neboli a dovolím si tvrdiť, že ani dlho nebudú. Vďaka potvrdenej účasti zahraničných akrobatických skupín a vynikajúcich lietadiel sa môže SIAF rovnať najväčším a najšpičkovejším leteckým dňom vo svete. Na zozname účastníkov nechýbajú zvučné stroje, ktoré patria vo svete leteckých šou k unikátom. Som hrdý na to, že ich budeme môcť privítať na Slovensku,“ približuje generálny riaditeľ MLD SIAF a riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Organizátori sľubujú na záver augusta na sliačske letisko ešte ďalšie lákadlá, ktoré majú postupne predstaviť. Vstupenky na najväčšie letecké podujatie na Slovensku sú už dostupné na webovej stránke Predpredaj.sk. Fanúšikovia letectva, ktorí si zakúpia lístok do diváckej zóny na VIP tribúnu, budú môcť okrem pohodlného sledovania leteckého majstrovstva súťažiť aj o vyhliadkový let.