V Banskej Bystrici pred 75 rokmi vypuklo Slovenské národné povstanie. Veľkolepé oslavy jubilejného výročia tejto významnej historickej udalosti vypuknú v stredu 28. augusta a potrvajú dva dni.

No nielen v centre Banskej Bystrice sa v týchto dňoch konajú podujatia pripomínajúce udalosti, ktoré sa odohrali na konci augusta 1944. V blízkom okolí mesta sa rozhoria partizánske vatry a na železničnej stanici bude niekoľko dní pristavený unikátny legionársky vlak.

Legionársky vlak prichádza

V utorok 27. augusta príde na banskobystrickú Železničnú stanicu putovné múzeum československých légií Legiovlak. Je  vernou replikou legionárskeho vlaku z obdobia rokov 1918 až 1920, kedy na Transsibírskej magistrále v Rusku prebiehali vojnové operácie československých légií. Banská Bystrica je šiestou zastávkou Legiovlaku na jeho putovaní po slovenských mestách.

Legionársky vlak slávnostne privítajú v našom meste o 10:00 h, za asistencie ozbrojených síl Slovenskej republiky.  Expozícia vlaku, ktorý tu bude do soboty 31.  augusta, bude sprístupnená každý deň od 8:00 do 18:00 h (v deň sviatku  od 9:00 do 19:00 h). Vstup je voľný!

Partizánska vatra na Banoši

Oslavy spojené s vojensko-historickým a kultúrnym programom sa v stredu 28. augusta, v predvečer výročia Povstania, uskutočnia na banskobystrickom kopci Banoš. V programe od 17:00 h zahrajú a zaspievajú Ženská spevácka skupina Hojana z Banskej Bystrice, Spevácka skupina Borovô z Medzibrodu  a prídu aj Fujaráši.  Predvedú sa vlkanovskí hasiči a účastníkov podujatia iste zaujmú vojenské historické ukážky, prezentácie, výstavy. Slávnostné zapálenie partizánskej vatry je naplánované na 19:30 h. Na Banoš sa dostanete pešo z Rudlovej (od SOŠ pod Banošom), alebo po ceste od areálu SAD.

Pochod k bunkru Mor ho!

Na Starých Horách si odkaz SNP uctia v sobotu 31. augusta Pochodom vďaky hrdinom SNP k bunkru Mor ho! V bunkri, nachádzajúcom sa pod Jelenskou skalou V Starohorských vrchoch, operoval štáb brigády Pomstiteľ vedený majorom Morozovom. Bola tu tiež dôležitá telefonická centrála, ktorá zabezpečovala komunikáciu medzi jednotlivými partizánskymi skupinami a tlačil sa tu časopis Mor ho! ako aj rôzne agitačné letáky. Pochod štartuje o 9:30 h, zraz účastníkov je o 9:00 h pred sochou partizána pri Bazilike Minor.

Program osláv potom pokračuje od 13:00 h pred starohorským Kultúrnym domom. Nebudú v ňom chýbať súťaže pre dospelých – hod sekerou aj guľatinou, pílenie dreva, ale aj deti si prídu na svoje. O dobrú náladu sa postará country kapela Batoh a zaspieva aj Banícky spevokol Haliar. Účastníci osláv si môžu pochutnať na guláši či starohorskom cibuliaku.

O 19:00 h sa aj na Starých Horách rozhorí partizánska vatra. Zábavu pod holým nebom (od 19:15 h) budú mať pod palcom kapela Druhý dych a DJ Snopko.

Vatry na počesť 75. výročia SNP zapália aj v Selciach (streda 28. august o 20:00 h nad ihriskom v Jelšinách) a v Nemciach (piatok 30. augusta o 20:00 h na kopci Stráža) .