V stredu 28. a vo štvrtok 29. augusta sa v záhradných priestoroch Jazz Art Café Mefisto a Mestského Divadla z Pasáže uskutoční už 5. ročník tradičného Konczom Augusta Festu, ktorý uvedie väčšinou autorské hudobné produkcie banskobystrických kapiel, medzi ktorými budú vložené aj dve tributové produkcie.

Festival konajúci sa v dvoch vonkajších priestoroch v historickom centre mesta privíta aj tento rok vo svojom programe nové mená. Stredajší program otvorí na záhrade Jazz Art Café Mefisto svojím sólovým koncertom Jakub Pohle, ktorého mohli diváci vidieť aj v Hlase ČeskoSlovenska. Nasledovať bude mladá punková kapela Chudáci a o posledné stredajšie vystúpenie a skvelú zábavu v Jazz Art Café na Námestí Štefana Moysesa sa postarajú známe Trucki. Následne sa program presunie o niekoľko desiatok metrov na záhradu Mestského Divadla z Pasáže. Tam so svojím koncertom vystúpi o 20:30 h Collegium Musicum Tribute. Toto zoskupenie sa zameriava na interpretáciu inštrumentálnych skladieb rannej tvorby slávneho Collegium Musicum. Kapelu tvoria zrelí muzikanti, ktorí sa hudbe dlhodobo profesionálne venujú. Kapela sa snaží zachovávať pôvodné hudobné postupy a celkový charakter zvuku.

Vo štvrtok, v deň Výročia Slovenského národného povstania bude festival pokračovať v záhrade Jazz Art Café tromi vystúpeniami. O 17:00 h vystúpi kapela Maya Gal Hana, ktorej repertoár tvoria autorské piesne Iva Gála, vtipné texty nevyhýbajúce sa ani chladnejšiemu humoru chcú naznačiť, že takmer všetko je vo svojej podstate smiešne, len sa na to treba pozrieť zo správneho uhla. Už stálicou na tomto festivale je Tomáš Pohorelec, ktorého show nebude chýbať ani tento ročník. O posledné festivalové vystúpenie v Jazz Art Café sa postará kapela Doris Day Band, ktorá interpretuje vo vlastných aranžmánoch skladby významných jazzových osobností, ale taktiež skladby The Beatles, Simona & Garfunkela a Edith Piaf, či Amy Winehouse. Bodku za Konczom Augusta Festom dajú o 20:30 h v záhrade Mestského Divadla z Pasáže Ďžipsís & Gádžos. Kapela hrá temperamentný gitarový štýl zvaný „Jazz manouche – gypsy jazz“, ktorý vznikol v 30. rokoch 20. storočia vo Francúzsku. Jedná sa o príjemný jazzový štýl, ktorý oslovuje svojou atmosférou, zvukom a melódiami široké publikum.

„Náš festival sa snaží prakticky rodinnou formou vytvárať, a aj udržiavať zdravé podhubie banskobystrickej hudobnej scény, či už dávaním možnosti novovzniknutým formáciam spolu s už ostrielanými harcovníkmi. Aj keď to nie je našou ambíciou, v rámci festivalu sa už podarilo vytvoriť aj úspešné projekty, ako je napríklad kapela Duchoňovci. Keďže tento rok sa Banskou Bystricou nesú oslavy SNP, my by sme ich radi oslávili prehliadkou „zbraní“ vo forme hudobných nástrojov, ktoré vystrelujú len príjemné tóny. Spolu s kapustničkou, ktorá je v cene vstupného, sa na všetkých návštevníkov tešíme“, pozýva na festival širokú verejnosť spoluorganizátor Ján Koncz.

Program

Streda 28. augusta
17:00 – Jakub Pohle
18:00 – Chudáci
19:00 – Trucki
20:30 – Collegium Musicum Tribute

Štvrtok 29. augusta
17:00 – Maya Gal Hana
18:00 – Tomáš Pohorelec
19:00 – Doris Day Band
20:30 – Ďžipsís & Gádžos

Vstupné

Jednodňový vstup (streda alebo štvrtok): 5 €
Dvojdňový vstup: 8,55 €

Vstupenky si môžete zakúpiť počas otváracích hodín v Jazz Art Café Mefisto na Námestí Štefana Moysesa 15. Informácie o festivale nájdete aj na Facebooku.