V oblasti Veľkého Gápľa na južnej strane Chopka došlo vo štvrtok 15. februára v popoludňajších hodinách k pádu lavíny, ktorá so sebou stiahla skupinu lyžiarov. Zasypala jedného človeka.

Foto: Facebook Horská záchranná služba

Do oblasti okamžite vyrazili traja záchranári Horskej zdravotnej služby s dvomi služobnými psami a od ústia doliny sa smerom hore na skialpinistických lyžiach presúvali aj ďalší záchranári HZS.

Na miesto zároveň hneď vyrazila posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice. K leteckým záchranárom sa na palubu pridali aj dvaja psovodi a jeden horský záchranár, ktorí boli do terénu spolu s lekárom leteckých záchranárov postupne vysadení palubným navijakom.

Po vysadení z vrtuľníka v krátkej dobe zasypaného slovenského 54-ročného lyžiara označil pes, pričom záchranári začali aj so sondovaním a následným vyhrabávaním postihnutého. Muž po vyhrabaní už nejavil žiadne známky života, lekár leteckých záchranárov mu už nedokázal pomôcť.

A to napriek tomu, že zhruba hodinu bojovali o jeho život za pomoci všetkej dostupnej techniky. K dispozícii mali aj automatickú resuscitačnú súpravu, a zároveň bola upovedomená aj nemocničná jednotka ECMO v Košiciach.

Lavína dosahovala rozmery 200 metrov šírky a cca 800 metrov dĺžky, odhadovaná výška nánosu bola do 6 metrov.