Aj tento rok sa milovníci gastronómie, vína a syra zvlášť, môžu vybrať na farmu Hiadlovských a objavovať nové chute, vône, ale aj zabaviť sa.

Podujatie Na farmu Hiadlovských za vínom má už päťročnú tradíciu, avšak pod týmto názvom a priamo na Mliečnej farme Braunvieh v Slovenskej Ľupči, sa koná druhý rok. Predtým to počas troch rokov bol Ľupčiansky vínny festival a konal sa v centre Slovenskej Ľupče.

Farma Hiadlovských otvorí tento rok svoje brány 9. a 10. júna a ako už samotný názov podujatia naznačuje,na farmu sa pôjde predovšetkým za vínom. Ale tiež za kvalitným, prírodným, zrejúcim, nepasterizovaným syrom Hiadlovec, produktom domácich farmárova za ďalším príťažlivým programom, ktorý na farme Hiadlovských pripravujú. Pretože na tomto podujatí sa snúbi gastronómia s kultúrou a tentoraz v retro štýle.

VÍNO, SVATÝ VENDELÍN AJ DOBRÉ JEDLO

Tento rok pozvanie na farmu prijalo šestnásť slovenských vinárstiev, ktoré sa v sobotu 10. júna postupne predstavia na pódiu. Návštevníkov čaká aj malý kurz someliérstva so someliérom Mirom Ballom, ktorý predvedie aj sabráž syrárskou mačetou. A v areáli farmy dostane počas tohto podujatia svoje stále miesto socha Sv. Vendelína, považovaného za patróna pastierov, sedliakov, polí a roľníkov. Autorom z dreva vyrezanej sochy pre rodinu Hiadlovských je umelecký rezbár Martin Heczko.

K dobrému vínu, samozrejme, patrí aj dobré jedlo. O to sa na podujatí postarajú traja špičkoví kuchári. Neodolateľné menu vytvoria z najlepších surovín od slovenských farmárov a pestovateľov, v kombinácii s produkciou Mliečnej farmy Braunvieh. Chýbať nebudú alkoholové omáčky a džemy Gentle Jam, dezerty Dolce Manufactory a, pravdaže, zrejúci syr Hiadlovec. Podávať sa bude káva z fariem, ktoré rešpektujú prírodu aj svojich zamestnancov, pivo Divný les z kočovného pivovaru z Banskej Bystrice, ktorého jedinečnosť spočíva vo vášni variť unikátne pivá pre ľudí, milujúcich umenie, kreativitu a pestrosť chutí, ale aj limonády s domácimi sirupmi či minerálna voda Brusnianka.

HUDBA, MÓDA AJ TANEC V RETRO ŠTÝLE

Ako sme už spomenuli, tento rok sa podujatie Na farmu Hiadlovských bude niesť v retro štýle. Obsluha i vinári privítajú návštevníkov v retro outfitoch a usporiadatelia očakávajú, že návštevníci sa pridajú a tiež sa oblečú v štýle retro. Napokon, pripravená je aj súťaž o najkrajší retro imidž a zábava sa takisto bude niesť v tomto štýle. O muziku sa postará bratislavská swingová skupina Funny Fellows pod taktovkou Romana Fédera a banskobystrická kapela Gatsby Sounds. S retro štýlom ladí aj módna prehliadka a škola tanca.

DIVADLO PRE DETI, PREHLIADKY ZÁMKU AJ FARMY

Pre deti je pripravená kreatívna dielňa, kde si budú môcť vyrobiť svoje vlastné umelecké dielko a tradičné marionetové bábkové divadlo s flašinetom Gašparko a radca z pekla, s ktorým príde na farmu Divadlo Harry Teater z Banskej Bystrice. Na prehliadku Ľupčianskeho zámku sa návštevníci podujatia môžu vybrať v piatok 9. júna o 10.00, o 12.00 a 14.30 hod. a v sobotu 10. júna o 9.00, 10.00, 11.00 a 12.00 hod. Prehliadka trvá 45 minút.

Samozrejme, v programe sú aj prehliadky mliečnej farmy. Tie sa budú konať počas oboch dní a umožnia vychutnať si atmosféru farmárskeho života.

Na farmu Hiadlovských sa v piatok 9. júna môžete vybrať od 15. do 21. hod. a v sobotu 10. júna od 12. do 21. hod. Predpredaj vstupeniek online na nasledovnom odkaze.

Mliečna farma Braunvieh, usporiadateľ dvojdňového podujatia Na farmu Hiadlovských, má pre návštevníkov pripravené aj ďalšie príjemné prekvapenia – ochutnávky produktov vlastnej výroby, tombolu a súťaže o hodnotné ceny,farmárske suveníry a darčeky, ktoré si možno zakúpiť v predajni spolu s produktmi mliečnej farmy. Tým, ktorí radi nocujú v prírode, bude k dispozícii vykosený ovocný sad na stanovanie hneď vedľa farmy. Stany a spacáky si treba priniesť.

História rodinnej farmy Hiadlovských siaha do dávnejšej minulosti. Rodina Hiadlovských zo Slovenskej Ľupče sa vždy spájala s chovom oviec, výrobou ovčieho mlieka, syrov a syrových špecialít. V tomto trende pokračuje aj mladšia generácia, ktorá tradíciu rozšírila o chov hovädzieho dobytka, pričom stavila na chov plemena braunvieh (alpské hnedé). Základné stádo dojníc bolo dovezené z rakúskeho Tirolska a meno tohto plemena je aj súčasťou názvu farmy. Základný kameň Mliečnej farmy Braunvieh bol položený 1. septembra 1992 na zelenej lúke lokality Podbarište v Slovenskej Ľupči.