V Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice sa v piatok podvečer slávnostne odovzdávali ceny 19. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013. Po prvý raz v histórii festivalu medzinárodná porota udelila dve hlavné ceny. Získali ich filmy Narastajúci odpor (Nemecko, Švajčiarsko) a Mŕtvi z Alosu (Taliansko).

miro
Aj tohtoročným Envirofilmom sprevádzal Tatko Príroda (Miroslav Kasprzyk), foto: Vlado Kollár.

Najviac ocenení – päť, si odnášajú slovenskí dokumentaristi: Pavol Barabáš za film Príbehy tatranských štítov – Súboj titanov, Zdeno Vlach za film Strážcovia noci, Zoltán Nagy za film Trojuholník smrti – v prospech seba, Pavol Kráľ za film V blízkosti človeka a Martin Jurza za film Mercúň.

Martin Čech (ČR) a jeho dokument Gastonova cesta naplno zabodoval u detí. Najviac hlasov dostal vo festivalovej detskej porote zloženej zo žiakov banskobystrických škôl, ako aj na Envirofilmáčiku v Škole u Filipa – sto žiakov zo všetkých ročníkov hodnotilo tie isté filmy ako detská porota. Až 63 detí hlasovalo za Gastonovu cestu. Film rozpráva príbeh uškatca Gastona, ktorý ako jediný z uškatcov neprežil povodeň v Prahe v roku 2002.

Počas celého festivalového týždňa si festivalové filmy premietali aj deti vo Fakultnej detskej nemocnici v Banskej Bystrici. Organizátori festivalu, spolu s jeho maskotom Tatkom Príroda, malých aj väčších pacientov, samozrejme, aj navštívili a okrem rôznych darčekov im priniesli aj dobrú náladu a smiech.

Envirofilm 2013 sa konal v deviatich slovenských mestách. Centrom festivalového diania bola, ako každý rok, Banská Bystrica, kde diváci počas festivalu mohli na šiestich miestach vidieť 87 filmových projekcií. Celkove vo všetkých festivalových mestách to bolo 360 filmových projekcií a 25 miest. Nesporne najväčší záujem bol aj tento rok o stretnutia s Pavlom Barabášom a jeho filmami, ktoré sa uskutočnili v Banskej Bystrici a Banskej Štiavnici. Všetky festivalové mestá obohatili svoj program o zaujímavé a príťažlivé sprievodné podujatia. Mnohé z nich boli určené deťom. Najväčšiemu záujmu v rámci detských aktivít v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici sa tešila Cesta papiera a sokoliari zo Štiavnických Baní pod vedením Pavla Michala.

Z ďalších festivalových podujatí treba spomenúť besedy Bude nám horúco? a Up in Smoke, ako aj seminár Doprava v mestách. Všetky tri boli zamerané na zmeny klímy a ich dôsledky. Súčasťou festivalu boli tento rok aj cyklisti. V sobotu 1. júna banskobystrickí cyklisti symbolicky odštartovali Envirofilm a propagačnou cyklojazdou v mestskom parku vyjadrili podporu nemotorovej doprave v meste. Vo štvrtok 6. júna sa do užívania slávnostne odovzdalo cyklostanovisko na Huštáku. narastajuci_odporPremiéru na Envirofilme mala Zelená redakcia – živé vysielanie Rádia Regina priamo z dejiska festivalu v Banskej Bystrici – Múzea SNP. A zrodil sa aj ďalší slovenský rekord. Tentoraz sa pokus nekonal na banskobystrickom námestí ako po minulé roky, ale v chránených územiach Slovenska. Hoci počasie v Deň životného prostredia (5. jún) rekordu veľmi neprialo, presne 3 276 školákov navštívilo viac ako 30 chránených území a 9 národných parkov. Akciu pripravila Štátna ochrana prírody SR.

Hlavné ceny Envirofilmu 2013

Narastajúci odpor (Raising Resistance) – Nemecko/Švajčiarsko,

Réžia: Bettina Borgfeld, David Bernet

Dokumentárny film o boji campesinos, drobných farmárov v Paraguaji, proti stále agresívnejšie sa rozširujúcej výrobe genetickej sóje v krajine. Na základe tohto konfliktu film ukazuje celkový vplyv, ktorý má využívanie najmodernejšieho genetického inžinierstva v 21. storočí na ľudí a na prírodu. Podobenstvo o potláčaní života, o ľuďoch, o rozmanitosti rastlín a kultúr a o tom, ako odpor vzniká tak v ľuďoch ako aj v prírode.

mrtvi_z_alosuMŕtvi z Alosu (The Dead of Alos) – Taliansko

Réžia: Daniele Atzeni

Antonio Gairo je jediný, kto prežil strašnú katastrofu v roku 1964, ktorá postihla Alos, dedinu v centre Sardínie, z ktorej je teraz len ponuré mesto chatrčí. Keď sa mu vrátili spomienky, porozprával príbeh o živote obce pred osudovou udalosťou a neuveriteľne jasným spôsobom zrekonštruoval okolnosti, ktoré viedli k tragédii. Film, ktorý je zmesou fikcie a dokumentu, kina a literatúry, využíva širokú škálu archívnych záberov, aby ukázal fatálne kroky malej komunity pastierov v 50. rokoch, smerujúce k „modernosti“. Prelína sa v ňom klasická ikonografia archaickej Sardínie so sugestívnou a fascinujúcou atmosférou, vzťahujúcou sa ku gotike.

Ceny v kategóriách

Spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy:

Rozprávanie o lese (ČR, réžia Ljuba Václavová)

Dokumentárne filmy:

Medveď, pán karpatských lesov (Poľsko, réžia Krystian Matysek)

Vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy:

Kamene v pohybe (ČR, réžia Ivan Stříteský)

Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež:
Dych tundry (Rusko, réžia Mikhail Gorobchuk)

Cenu riaditeľa festivalu najlepšiemu filmu slovenského autora získal Pavol Barabáš a jeho tretia časť cyklu Príbehy tatranských štítov s názvom Posadnutí horami. Porota pri tomto filme ocenila majstrovské spracovanie ľudských osudov, spätých s odkrývaním tajomstiev Vysokých Tatier.

Okrem spomenutých cien bolo udelených ďalších 15 ocenení, ako aj Cena Únie slovenských televíznych tvorcov a literárneho fondu mladému umelcovi do 35 rokov. Cenu si prevzal predstaviteľ mladej generácie filmových tvorcov Marek Janičík, absolvent Fakulty dramatických umení, Katedry dokumentárnej tvorby na banskobystrickej Akadémii umení. Envirofilm 2013Na vlaňajšom Envirofilme súťažil s dokumentom Sizyfos a tento rok bol členom výberovej komisie. Jeho absolventský dokumentárny film Kino Svet mal  premiéru na ARTFILMFESTE a Marek Janičík zaň získal najstaršiu filmovú cenu na Slovensku – Igric.

Medzinárodná filmová porota pracovala v zložení: Kateřina Javorská (SR), František Palonder (SR), Michael Havas (Nový Zéland, Česká republika – predseda poroty), Iwona Siekierzynska (Poľsko), Ferenc Varga (Maďarsko).

Festival Envirofilm 2013 ukončí zajtra (sobota 8. jún) prehliadka ocenených filmov. Program nájdete tu…