V porovnaní s májom mierne klesol počet nehôd na cestách v Banskobystrickom okrese, najnehodovejším júnovým dňom bol štvrtok. Polročná štatistika hovorí o najrizikovejšom piatku.

Dopravná polícia v okrese Banská Bystrica zaevidovala počas júna 22 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s májom o 2 nehody menej. Pri dopravných kolíziách sa ľahko zranilo 8 osôb.

„Požitie alkoholických nápojov u vinníkov dopravných nehôd bolo zistené v 6 prípadoch. Škoda pri nehodách bola odhadnutá na 65.950 eur,“ informuje Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici.

Policia policajna kontrola BBonline

Z celkového počtu júnových dopravných nehôd, 21 z nich zavinili vodiči motorových vozidiel a 1 zavinil maloletý cyklista. Najnehodovejším dňom bol v júni piatok. Najväčší výskyt dopravných nehôd bol zaznamenaný v čase od 16:00 do 20:00 hodiny.

Príčiny nehôd sú rôzne

Príčinou jedenástich nehôd bolo porušenie povinností vodiča, príčinou piatich bolo neprispôsobenie rýchlosti jazdy, príčinou dvoch bola nesprávna jazda cez križovatku, príčinou ďalších bolo v jednom prípade porušenie povinností účastníka cestnej premávky, nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami, nesprávne otáčanie a cúvanie a porušenie osobitných ustanovení o chodcoch.

„Dopravná nehodovosť v júni 2020 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne klesla, ale aj napriek tomu budú príslušníci dopravnej polície naďalej dohliadať na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky všetkými jej účastníkmi na cestách v celom Banskobystrickom okrese,“ dodáva Mária Faltániová

V prvom polroku bol najnehodovejší piatok

V prvom polroku 2020 dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala dokopy 112 dopravných nehôd, pri ktorých sa 48 osôb zranilo a z toho 3 osoby ťažko. U 16 vodičov bol zistený alkohol v krvi. „Z celkového počtu dopravných nehôd 104 zavinili vodiči motorových vozidiel, 7 nehôd zavinili cyklisti a 1 nehodu zavinil chodec,“ ozrejmuje Mária Faltániová.

Ako vyplýva z polročnej štatistiky, najviac nehôd sa stalo v piatok a najrizikovejší čas na cestách bol od 8:00h do 12:00h.

 

„Najčastejšími príčinami dopravných nehôd bolo porušenie povinností vodiča, neprispôsobenie rýchlosti jazdy, nesprávna jazda cez križovatku, nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami a nesprávne odbočovanie,“ dodáva hovorkyňa.

Pri posledných nehodách úradoval alkohol

Posledné dve dopravné nehody, ktoré sa stali v prvom polroku v okrese Banská Bystrica, boli v sobotu (27.júna) a pri obidvoch úradoval alkohol.

„Krátko po 19:00 v obci Poniky 45-ročný vodič z Poník na osobnom aute Peugeot neprispôsobil rýchlosť jazdy s autom dostal šmyk, prešiel do protismeru, kde narazil do vozidla VW Golf. Nikto sa pri nehode nezranil, ale vinníkovi dopravnej nehody v dychu namerali 1,77 promile alkoholu,“ vysvetľuje Mária Faltániová s tým, že  vodiča obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Krátko pred polnocou v smere od penziónu do obce Hiadeľ havaroval 17-ročný chlapec zo Slovenskej Ľupče, ktorý nemal vodičský preukaz. „Na osobnom aute Peugeot pri prejazde zákrutou neprispôsobil rýchlosť jazdy, zišiel mimo cesty, kde narazil do stromu,“ dodala Faltániová. Mladík sa nezranil, ale polícia mu namerala takmer jedno promile. Prípad riešili policajti v správnom konaní.