Po vzore iných samospráv sa aj Banská Bystrica začína správať zodpovednejšie k životnému prostrediu aj pri organizácii najväčších podujatí. Vôbec prvýkrát mesto predajcov vyzýva, aby obmedzili používanie plastových riadov.

Tohtoročné predvianočné trhy na Námestí SNP a Námestí Štefana Moyzesa odštartujú otvorením stánkov s punčom, lokšami či klobáskami už vo štvrtok, 29. novembra.

Po tlaku odbornej verejnosti či aktivistov už mnohé metropoly i menšie mestá v minulosti pristúpili k obmedzovaniu tvorby odpadu pri veľkých podujatiach povinným využívaním opakovane využiteľných alebo kompostovateľných riadov, hrnčekov či pohárov.

Ku samosprávam, ktoré začínajú zodpovedne pristupovať ku organizácii masových podujatí aj s ohľadom na životné prostredie a znižovanie tvorby odpadu, sa teraz pridáva aj Banská Bystrica.

“Počas tohtoročných trhov je každý prevádzkovateľ stánku s občerstvením povinný obmedziť,  respektíve úplne vylúčiť  používanie plastových riadov. Ako náhradu odporúčame kompostovateľný riad alebo riad určený na opakované použite,” približuje hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Mojžišová.

Ako ďalej uviedla, v tomto roku pôjde o skúšobný režim takýchto usmernení s cieľom minimalizovať odpad. “V budúcnosti plánujeme pokračovať v prísnejšom režime,” dodala.

Za vzor chce ísť aj samotný primátor Ján Nosko, ktorý aj tento rok s kolegami z úradu pripraví charitatívny Primátorský punč. Ten bude 17. decembra od 16-tej hodiny nalievať nielen do tradičných vianočných hrnčekov, ale aj kompostovateľných pohárov.

Banskobystrické Vianoce: Tohtoročné Vianočné trhy odštartujú 29. novembra