V utorok, 25. mája oznámil dnes už stotožnený páchateľ na linke 112, že na II. Psychiatrickej klinike SZU Rooseveltovej nemocnice v starom nemocničnom areáli, sa nachádza bomba. Nasledovala vynútená evakuácia budovy.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta informovala o mimoriadnej udalosti, ktorá v utorok po štvrť na deväť večer nastala na psychiatrickej klinike. Pacientom, u ktorých je pokoj jedným z dôležitých faktorov liečby, sa anonymný oznamovateľ postaral o stresujúci zážitok.

Príslušné zložky polícia a Hasičského záchranného zboru po oznámení vykonali evakuáciu osôb a objekt v starom nemocničnom areáli prehľadali. Sedemnásť v tom čase hospitalizovaných pacientov a službukonajúci personál zásah prečkal v evakuačnom autobuse. Po zhruba hodine sa mohli do priestorov kliniky vrátiť, žiadne výbušné zariadenie v objekte nájdené nebolo.

„Pacienti celú situáciu zvládli bez väčších problémov a na ich liečebný proces nemala väčší dopad. Ďakujeme službukonajúcej lekárke, sestrám a sanitárke za profesionálne zvládnutie situácie a ľudskú i odbornú podporu pacientom,“ uviedla banskobystrická nemocnica v stanovisku na sociálnej sieti.

Polícia súčasne rozbehla pátranie po volajúcom, ktorý na tento poplašný hovor využil zahraničné telefónne číslo. Polícia preto o spoluprácu požiadala aj kontaktné pracovisko, ktoré má na starosti styk so zahraničím.

„O niekoľko hodín sa podarilo stotožniť oznamovateľa, ktorý takto konal, hoci vedel, že uvádza nepravdivé informácie a môže spôsobiť vážne znepokojenie. Vyšetrovateľ kriminálnej polície v Banskej Bystrici začal vo veci trestné stíhanie pre prečin šírenia poplašnej správy,“ uvádza v stanovisku Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.